Boty na dlouhé túry
Kvalitní turistická obuv je na dlouhé túry nezbytná. Na první stezku můžete vyrazit v obyčejném bavlněném tričku a zaprášených teplácích vytažených ze spodní části skříně a nemusíte nic řešit. Špatnou obuv však budete cítit doslova na každém kroku. Současně však nemá smysl utrácet jmění za své první trekovky. Jaké boty si tedy vybrat?
Jakou roli musí splnit boty na dlouhé túry?
Jaké boty do hor? To je otázka, kterou si kladou nejen začátečníci, ale i pokročilí turisté. Důvodem je to, že horská turistická obuv má mnoho různých funkcí. Boty na dlouhé túry musí chránit nohy před tvrdým a nerovným povrchem, zajistit krytí před vyčnívajícími kořeny a velkými oblázky, absorbovat nárazy a také stabilizovat kotník. Sportovní obuv by rovněž měla ochránit nohy před vlhkostí zvenčí, kdy šlápnete do kaluže a odvádět vlhkost zevnitř. Stejně tak by měla zajistit tepelnou pohodu.
V případě, že s turistikou teprve začínáte, je vhodné si ujasnit, jaké terény vás na vašich túrách mohou potkat. V podstatě jsou tři:
- Snadné turistické stezky: Tyto stezky najdete na údolích, na loukách nebo na jiných velkých otevřených prostranstvích. Povrchy těchto tras jsou stabilní a rovnoměrné, někdy jsou zde mírné převýšení.
- Nerovnoměrné turistické stezky: tento technický terén se vyskytuje v horách nebo zvlněných oblastech. Na takových cestách musíte být opatrní s kameny, kořeny a bahnem. Schody, svahy a strmé svahy zatěžují vaše nohy a kotníky.
- Trasy mimo určené turistické trasy: takový terén je nerovný, často nestabilní s uvolněnými kameny a trasy jsou obvykle neoznačené. Tento typ terénu vyžaduje soustředění, což je zásadní pro hladkou túru. Někdy musíte svými lezeckými schopnostmi překonat překážky, přebrodit řeky a procházet krátkými úseky s pomocí rukou. Jedná se o nebezpečný a dobrodružný terén, který není pro začátečníky vhodný.
Jaké zvolit turistické boty dle terénu
Na snadných trasách podporuje flexibilní obuv přirozený pohyb nohy. Na takových stezkách vám také ulehčí lehké boty, které udrží pohodlí a sníží únavu při turistice. Polstrování zvyšuje pohodlí, ale zde to není tak důležité jako v trailové běžecké obuvi. Čím techničtější je terén, tím tvrdší by měla být podrážka boty, aby byla zajištěna větší stabilita. Vyšší profil boty chrání a podporuje kotník. Zesílení (gumová špička, chránič paty, ochrana boků a nártu, atd.) A silnější podrážky zvyšují nejen odolnost turistických bot, ale také jejich hmotnost. Odolnost vašich bot proti vodě bude záviset na povětrnostních podmínkách. Nepropustná membrána, jako je Gore-Tex, chrání nohy před vlhkostí, ale také dělá boty méně prodyšnými.
Správný rozměr obuvi
Již jste vyhodnotili své turistické zkušenosti a víte, který typ turistické obuvi je pro vás nejvhodnější. Pokud si chcete koupit boty v kamenném obchodě nebo online, musíte si nejprve změřit velikost boty, které chcete. Design boty (tvar boty a prostor uvnitř boty) by měl odpovídat anatomii vaší nohy - ne naopak! Bez ohledu na systém šněrování - klasický nebo rychlý - musíte být schopni své boty volně přizpůsobit, aniž byste příliš utahovali tkaničky.