Invalidovna v Praze – Karlíně
Invalidovna, která měla sloužit pro ubytování a k péči o válečné invalidy, byla postaven v letech 1731-37 podle projektu architekta Kiliána Ignáce Dietzenhofera.
Když se člověk na tuto budovu podívá nebo ji zkusí obejít, dojde k názoru, že není zrovna malá. Původně ale měl být celý areál podstatně větší, postavena byla zhruba pouze devítina. Kdyby byla dokončena, patřila by k největším areálů tohoto typu v Evropě. Takto se alespoň řadí k největším barokním areálům nejen v Praze, ale i v celých Čechách.
Budova Invalidovny v pražském Karlíně si vzala vzor ze známé pařížské Invalidovny a patrně i komplexu El Escorial španělského krále Filipa II. v Madridu. Představuje bezesporu skvost nejenom pražské, ale patrně i české barokní architektury. Například tím, jak stylově a zajímavě kombinuje vojensko-erární charakter stavby inspirovaný římskou antickou architekturou se svým monumentálním severním průčelím.
Nejenom stavba jako taková by měla člověka zaujmout, ale i myšlenka sociálního cítění s válečnými invalidy. Což nebylo na tu dobu obvyklé.
*
Při návštěvě Prahy mě zaujalo ještě následující:
Nejstarší dochovaná sakrální stavba v Karlíně: https://www.turistika.cz/mista/praha-a-nejstarsi-dochovana-sakralni-stavba-v-karline/detail
Socha Husitského práčete: https://www.turistika.cz/mista/praha-a-socha-husitskeho-pracete-v-karline/detail
Národní památník na Vítkově: https://www.turistika.cz/mista/narodni-pamatnik-na-vitkove-a-socha-jana-zizky-nejvetsi-jezdecka-socha-v-cesku-i-evrope/detail
Praha a Vítkův vrch: https://www.turistika.cz/mista/praha-a-vitkuv-vrch/detail
Socha Vzpomínající: https://www.turistika.cz/mista/praha-vzpominajici/detail