Budapešťský itinerář pro defenzivního turistu
V Lounech vosí bodnutí, slejvák v Tatrách, v Bulharsku vybitý mobil a na Makarské vám upadla zmrzka. Pokud váš seznam největších prázdninových dobrodružství vypadá nějak takhle, tak jste na tom stejně jako moje Alča. Má ráda klid a pohodičku, něco dobrého na talíři a nemusí se zrovna řítit hlavou dolů kdovíkam, aby tomu říkala zážitek. Kam byste takovou holku vzali?
3 důvody proč jsem nejlepší parťák na dovolenou
Já mám Alču rád. Jen jsem za ten půlrok co jsme spolu pochopil, že s adrenalinem to má jinak než já. Počítám tedy s tím, že když jí předvedu, co je přilba a jistící lano, že se se mnou časem na nějakou feratku podívá. Ale ze začátku se na to musí pomalu. Naše první dovolená jí měla přesvědčit, že jsem správnej chlapík, který zaprvé nenudí (takže nejlíp fesťák), zadruhé snese přiměřenou porci romantiky (top poznávačka starobylého města) a za třetí se s ním nemusí ničeho bát (všechno do puntíku rozplánované, žádná nepříjemná překvapení). Má ráda muziku, lidi a nebyla dál než na Colours, tak jsem vymyslel cestu do Budapešti na Sziget Festival. Ten trvá týden, takže v pauzách mezi koncerty se dá stihnout procházka po městě, nějaká restaurace, projížďka parníkem… Udělal jsem si stručný itinerář s cenami a rád se o informace podělím.
Autem na Sziget Festival
Festival trvá týden a celý se odehrává na ostrově Óbudai-sziget skoro uprostřed města. Koupil jsem pro oba permanentky na celý týden dopředu přes internet. Stály mě dvakrát €375 (au!). V ceně je i kemp, pořadatelé řeší i parkování přímo na ostrově. Můžete si tam tejknout stan od pořadatelů, ale doporučuji vlastní se zámečkem na zipu. Když máte zámeček, můžete si totiž pojistit věci ve stanu.
Náklady na cestu: Trasa Brno – Budapešť je dlouhá 340 km, jeli jsme přes Bratislavu. Kromě benzínu potřebujete dálniční známky, slovenskou i maďarskou, desetidenní. Známka se dá koupit s předstihem v prodejně ÚAMK, ale když to nemáte blízko, nebuďte nervózní, na hranicích je to v pohodě. Slovenská stojí €10 (cca 270 Kč) a maďarská 2975 HUF (cca 260 Kč).
Ceny benzínu jsou v Maďarsku přibližně stejné jako u nás.
Procházka po Budapešti
Budapešť je nádherná a velkolepá. Široké velkorysé bulváry, kde se dá procházet i bez cíle. Přirozeným vodítkem je řeka Dunaj, u níž leží hlavní budapešťské dominanty. Nepřehlédnutelná je budova parlamentu (Országház). Pod 96 m vysokou kopulí, v symbolickém středu Maďarska, jsou vystaveny svatoštěpánské korunovační klenoty, národní poklad. Působivé. Parlamentem vede turistická trasa, základní vstupné pro občany EU je 2400 HUF (cca 205 Kč), ale pozor, mají tu předepsaný dress code, viz web. Čím je Praze katedrála sv. Víta, tím je Budapešti bazilika sv. Štěpána, sluší se udělat si před ní alespoň selfíčko. Na dohled od parlamentu je nejstarší z deseti budapešťských mostů, Řetězový. Přejít po něm, znamená dostat se z Pešti do Budatína :-) Nabízí se vyjít na hrad, je odtamtud hezky vidět na město a hned máte pocit, že jste Budapešť poznali. Oběhnout tyhle dominanty je na jeden celý den, byť jsou blízko u sebe. Další den jsem měl v plánu navštívit nějaké lázně. V tom je tady celkem výběr, celé město leží na termálních pramenech. Ty největší, Széchenyi Bad, jsou v centru, blízko ostrova. Vstupné by nás vyšlo kolem 5000 HUF (450 Kč) pro jednoho. Při procházce centrem budete narážet na obchody se suvenýry a maďarskými dobrotami. Čabajka je jasná volba, my vůbec preferujeme jedlé dárky. Pro Alenčina tatínka jsme koupili „živou vodu manželky uherského krále“, vyhlášenou pálenku. Věděli jste, že z jablkovice vaří maďaři i polévku?
Zážitek, který nechcete
Abych to zkrátil, další zkušenost s Budapeští jsem udělal na chirurgii. Hned třetí den na festivalu jsem v noci zakopl o kámen a udělal si v kotníku výron. Na festivalu je ošetřovna, kde jsou na leccos zvyklí, ale s modrou nohou jsem musel na rentgen do nemocnice a samozřejmě jsem dostal sádru. Dost to bolelo, ale potil jsem se i z představy těch komplikací. Například jak se dostaneme domů, když Alča nemá řidičák? Naštěstí to byla lichá obava, ukázalo se, že máme v pojistce i zajištění náhradního řidiče pro cestu domů. A ještě jedna věc, na kterou jsem tedy předem vůbec nemyslel – součást pojistky bylo i vrácení nákladů za nevyužité služby, takže mi pojišťovna vrátila nevyužitelné vstupné na festival! To potěší.
Pojistku sjednávala moje hodná a opatrná Alča. Já ji mám prostě rád. Neříkal jsem to už?