Loading...
Město Hlinsko naleznete ve středu České republiky v povodí řeky Chrudimky. Na železniční trase mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem. Nachází se na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí - Železných hor a Žďárských vrchů v nadmořské výšce téměř 600 m. Díky svým zaobleným kopcům, rozsáhlým lesům a loukám je Hlinsko a blízké okolí ideálním výchozím bodem pro výlety na kole, pěšky i na lyžích.
V Hlinsku a jeho okolí je mnoho zachovalých lidových staveb. Dokonce přímo ve středu města může návštěvník objevit skvost místní lidové architektury a to památkovou rezervaci Betlém, která prošla v letech 2011-12 revitalizací. V jedné nově zrekonstruované chaloupce nalezne návštěvník města Turistické informační centrum, kde ho rádi uvítají.
Mezi další zajímavé hlinecké stavby patří:
Radnice z 18. století, Ježdíkův dům pokrytý malbami podle návrhů Ladislava Skřivánka znázorňujícími výjevy z české a hlinecké historie. Tvrz, která je považována za nejstarší stavbu města, kostel Narození Panny Marie se vzácnou křtitelnicí ze 17. století, Husův sbor a další.
Název města je odvozen od pověsti, podle níž na území bohatém na ložiska znamenitého jílu založili město hrnčíři. První zmínky o Hlinsku sahají až do 14. století, kdy zde stávala hrnčířská osada, jejíž vznik se datuje dokonce do 11. století. Během let se město stalo známým díky rozvoji řemesel, a to hrnčířské a tkalcovské výrobě, zdrojem obživy bylo i zemědělství. Jak šla léta, tak se zde začal rozvíjet textilní průmysl, kožešnictví, výroba elektrospotřebičů. V novodobé historii se město Hlinsko stalo místním centrem sportu, kultury, průmyslu a čím dál častěji řemesel, což výstižně dokazuje často používaný slogan „Hlinsko – brána do krajiny tradic“. V posledních letech došlo i k výraznému rozvoji cestovního ruchu.
Celou soutěží Vás budou provázet krásně ilustrované knížky a jako ceny jsou připravené dárky také s těmito ilustracemi
Logem soutěže je toto krásné zelené srdce
Během každého léta může město Hlinsko nabídnout návštěvníkům zábavné vyžití.
Tento rok Místní akční skupina Hlinecko spustila projekt pro děti s názvem „Poznejte zelené srdce Česka“, kde každý zaregistrovaný účastník obdrží ilustrovanou knížku s pověstmi ze Žďárských vrchů a putovní knížku. V každé pověsti je schovaná otázka, na kterou musí dítě odpovědět a přijet si na místo pro razítko. Za určitý počet razítek potom obdrží ceny.
Zahrajte si s námi a poznejte zelené srdce Česka.
Podrobná pravidla hry, seznam míst pro obdržení razítka do putovní knížky a další informace naleznete níže a také pod logem zeleného srdce na www.mashlinecko.cz nebo www.havlickuvkraj.cz. Soutěž není časově omezena.
V letošním roce se do nového kabátu také oblékla soutěž “Multiquest Národním geoparkem Železné hory”, který Vás zavede na 13 zajímavých míst v Hlinsku a okolí.
Staňte se lovcem indicií a ulovte si sběratelskou raritu.
Národní geopark Železné hory si pro Vás ve spolupráci s informačními centry připravil honbu za pokladem. K tomu, abyste se k pokladu dostali, musíte odhalit heslo, které se ukrývá v tajence. Více informací na stránkách Národního Geoparku Železné hory nebo v informačních centrech.
Geopark soutěž Multiquest
Vápenný Podol
Sečská přehrada
Dalším zajímavým lákadlem s tipy na výlety se může stát naše V(t)IP karta. Chcete se stát VIP návštěvníkem oblasti Chrudimsko-Hlinecko? V(t)IP karta Vás promění v hýčkaného hosta, kterému budou poskytnuty speciální a výhradní V(t)IP služby. Kartu si můžete vyzvednout v některých informačních centrech v Hlinsku a okolí, ve vybraných turistických cílech nebo ubytovacích a stravovacích zařízeních oblasti.
V(t)IP karta
Jeden z bonusů V(t)IP karty – návštěvník bude mít možnost, vyfotografovat se v kostýmu, který je vyroben přesně podle vzoru dřevěné panenky
Také bychom Vás tímto rádi pozvali na Duhové léto, které bude zahájeno 28.6.2015. Během celého Duhového léta na Vás čeká plno zajímavých akcí jako
mezinárodní festival kreativního studentského umění s názvem Artsy Fartsy, který přinese do Hlinska zábavu, exotickou kulturu a mladého ducha. Dále Hubertův country festival a Betlémské hry - recesistické závody pro veřejnost. Tradicí se stává i Den dřeva a medu, který se koná vždy poslední sobotu v červenci. V celodenním programu bude např. dřevorubecká show, vyřezávání soch motorovou pilou, divadelní a hudební program, jízda na dřevěném voru po Chrudimce, medové hody v restauracích, dřevěné a medové soutěže pro děti i dospělé, soutěž o nejlepší medovou dobrotu, jarmark a další.
Ukázka vyřezávání motorovou pilou na Dnech dřeva
Na konci srpna můžete navštívit již 20. Adámkovy folklórní slavnosti, tradiční folklorní festival v památkové rezervaci lidové architektury Betlém Hlinsko, na kterém vystoupí dětské i dospělé folklórní soubory z celé České republiky i ze zahraničí. V průběhu celého léta je připraveno promítání letního kina, kdy se můžete těšit na 15 promítacích večerů, v repertoáru se najdou filmy pro děti i dospělé. Dále je připraveno několik zajímavých koncertů a divadelních představení na netradičních místech města nebo divadel pro děti na Betlémě. Poslední akcí Duhového léta bude velký Svatováclavský jarmark konaný 28.9.2015.
Ukázka řemeslné výroby na jarmarku v Hlinsku
Co nezapomenout navštívit v Hlinsku?
Památková rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko byla vyhlášena v roce 1995. Důvodem bylo zachování jedinečného urbanistického celku roubených domků drobných řemeslníků ve středu města, které zde byly postaveny ve druhé polovině 18. století a v první polovině 19. století.
Žily zde především rodiny hrnčířů a tkalců, dále truhláři, hračkáři, sedláři, ševci nebo řezníci. Od 60. let nastávalo období postupné devastace jednotlivých objektů, související se změnou životního stylu a stěhováním obyvatel do modernějších obydlí. Plánováno bylo dokonce zbourání roubených chaloupek a výstavba panelových domů. V roce 1989 se naštěstí podařila zachránit alespoň část objektů, od tohoto roku je Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina.
Díky nedávné revitalizaci Betléma čeká na návštěvníky celá řada novinek. Při procházce Betlémem Vás nově provedou informační panely. Opravy se dočkaly některé historické objekty, např. dům čp. 178, ve kterém se konají výstavy a vzdělávací programy pro školy i širokou veřejnost. V domku čp. 561 našlo nové sídlo Turistické informační centrum Hlinsko s podkrovní expozicí dřevěných hraček z Hlinecka s názvem "Příběh dřevěné panenky". Rodiny s dětmi ocení také nedaleké dětské hřiště.
V opravených objektech návštěvníci naleznou nejen ukázky ze života původních obyvatel, ale také řemeslné dílny a novinkou letošního roku je otevření zbrusu nové tkalcovské dílny s názvem Tkalcovna na Betlémě. Pokud k nám zavítáte, doporučujeme návštěvu stálé Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Masopustní radovánky byly v roce 2010 zapsané na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Suvenýry si můžete zakoupit v prodejně upomínkových předmětů nebo v krámku Bylinka, regionální výrobky naleznete i v turistickém informačním centru. Posedět můžete v příjemné kavárně, cukrárně nebo stylové hospůdce. Je tu i prodejna hudebních nástrojů s funkčním orchestrionem.
Mezi roubenými objekty se po celý rok konají zajímavé kulturní akce. Prostory Betléma se také staly pravidelnými centry setkávání a jarmarků, největšími z nich je v jarních měsících Svatojiřský a v září Svatováclavský. Jarmarky jsou pořádány v duchu starých lidových řemesel, ale návštěvník zde nalezne i prodej regionálních specialit, vín, medu apod.
Památková rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko
Aktuální otevírací doba a vstupné
Kontakt na průvodce: 469 311 429, slsvysocina@pardubice.npu.cz
Další zajímavosti z Hlinska a okolí, tipy na výlety:
Kontakt:
Turistické informační centrum Hlinsko:
Čelakovského 561 (Betlém), 539 01 Hlinsko, tel.: 731 697 418, ic@hlinsko.cz, www.hlinsko.cz, www.facebook.com/hlinecko