Lucern - 3 procházky okouzlujícím městem
Lucern je takovou esencí našich obvyklých představ o Švýcarsku. Malebně rozprostřen v zátoce průzračného jezera nad nímž se vypínají hory. Přinášíme Vám tři verze procházky městem podle Vašich časových možností.
- Lucern za hodinu
Procházku zahájíme na nádraží, které je ve švýcarských městech tradičně v centru města. Hned v nádražní hale si v infocentru zdarma vyzvedněte informační materiály a také plánek města. Z nádraží se vydáme doleva k symbolu města Kapličkovému mostu ze 14. století. Most v roce 1993 téměř celý shořel, nikdy se úplně přesně nezjistilo, jak požár vznikl, patrně od nedopalku cigarety v člunu, který byl k mostu upevněn. Švýcary tato ztráta velice zasáhla a obratem zorganizovali sbírku na nový, most byl tak znovu postaven. V těsném sousedství mostu stojí osmiboká věž, která už za dobu své existence sloužila mnoha účelům, vězení nevyjímaje. Zůstaňte na levém břehu a pokračujte k baroknímu kostelu s nádhernou výzdobou. Baroko jako stavební styl je ve Švýcarsku vzácné a proto jsou lucerňané na kostel opravdu hrdí. Pokračujte podél řeky k dalšímu mostu, který se jmenuje Spreuerbrücke, tedy plévový most. Odtud se do řeky shazovaly plevy z mlýnů a řeka Reuss je pak odplavila. Na řece vás patrně zaujmou dřevěné lamely, které slouží dodnes k regulaci hladiny jezera a řeky. Přes Spreuerbrücke přejděte na druhou stranu a uličkami Starého města se vraťte ke Kapličkovému mostu. Po cestě minete domy zdobené malbami připomínajícími také jednu z místních nejvýznamnějších slavností a sice Fasnacht neboli masopust. Na tenhle malý okruh Vám bude stačit i pouhá hodina.
- Lucern za tři hodiny
To už je rozumná varianta, kdy si můžete dovolit, vydat se i na zajímavá, ale trochu vzdálenější místa a možná i chvíli spočinout v některé kavárničce na nábřeží. Naší první odbočkou bude vyjížďka případně vycházka k bělostné stavbě jako vystřižené z filmů Walta Disneye, která Vás chytí za oko již při prvním pohledu na město od Kapličkového mostu. Jedná se o hotel Gütsch. Vystoupit sem můžete pěšky (cesta trvá ca 30 minut) nebo sem vyjet lanovkou, která je zahrnuta v městské dopravě i ve Swiss Travel Passu. Z naší základní trasy odbočíte ještě před Spreuerbrücke. Naskytne se Vám neobvyklý pohled na město a na terase si můžete vychutnat kávu. Odtud se vrátíte zpět na základní trasu a můžete zdolat městské hradby Museggmauer. Odbočíte hned za Spreuerbrücke. Cesta vede vzhůru, ale výhledy odtud jsou překrásné, zejména na panorama města s horou Pilatus.
Z hradeb pak zamíříme ke Lvímu památníku, který připomíná významnou kapitolu švýcarských dějin a je vyjádření úcty statečným švýcarským bojovníkům, kteří do posledního muže chránili francouzského krále. Mark Twain o památníku napsal, že je to nejsmutnější kamenný lev na světě.
Vrátíme se zpět k budově nádraží, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází další pozoruhodná stavba Lucernu a sice budova kulturního centra KKL.
Zážitkem bude zejména pro obdivovatele moderní architektury. Jedná se o jednu ze slavných realizací Jeana Nouvella. Pozoruhodné je spojení s jezerem, ale i zastřešení a mimořádná je zde rovněž akustika. Sály se využívají pro koncerty v rámci vyhlášených hudebních festivalů, které se v Lucernu pravidelně konají. A pokud tady budete v létě a zbude Vám ještě chvilka času, můžete se zajít vykoupat na veřejnou pláž přístupnou zdarma hned za budovou KKL.
- Jeden den v Lucernu
Pokud v Lucernu strávíte celý den, pak si k velkému poznávacímu okruhu můžete přidat ještě nějaký další zážitek. Nabízí se návštěva Dopravního muzea – Verkehrshaus. Jedná se o vůbec nejnavštěvovanější muzeum Švýcarska a pokud se sem vydáte, brzy pochopíte proč. Je tady tolik rozmanitých hal, exponátů a interaktivních aktivit, že neodolá nikdo. Muzeum nabízí dokonce vlastní planetárium a sekci s názvem Čokoládové dobrodružství. Na návštěvu si nechte minimálně 3 hodiny. Expozice je opravdu mimořádně rozsáhlá a nejedná se jen o haly, ale i o venkovní plochy, kde můžete odpočinout, občerstvit se nebo se projet vláčkem. Focení je samozřejmě všem návštěvníkům povoleno bez žádných poplatků.
Milovníkům výtvarného umění bych doporučila Museum Angela Rosengart.
Jen málokdo stále tuší jaké poklady skrývají švýcarské galerie. Nadace Angely Rosengart vystavuje díla rodinného přítele - Pabla Picassa, ale i dalších umělců světových jmen z 20. století. Galerie je nedaleko nádraží.
Být v Lucernu a neudělat si alespoň malý výlet lodí by byl hřích. Pokud Vás oslovují staré stroje, můžete se vydat na plavbu kolesovým parníkem a nahlédnout do soukolí stroje. Nejmladší člen flotily byl spuštěn na vodu letos a jmenuje se Diamond. Na palubě této lodi se odehrává mnohé, třeba i divadlo! Plavbu můžete využít také k občerstvení, existují i speciální plavby s fondue. Plavba lodí k dopravnímu muzeu je rovněž zahrnuta v městské dopravě i Swiss Travel Passu.
Ideální je ale zůstat v Lucernu déle a vydat se i na výlety v okolí. Ubytovaní hosté pak mají městskou dopravu v ceně. Pokud smím vybrat jen jediný výlet, pak by to byl Pilatus. Magická hora, na kterou vede lanovka z Kriens dostupná městskou dopravou. Pilatus proslavila ale především nestrmější zubačka světa, která vyjíždí z Alpnachstadu. Celý výlet je ideální pojmout jako okruh a rezervujte si ideálně celý den, nejméně ale pět hodin.
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte také sdílet vaše zážitky ze Švýcarska a akcí Switzerland Tourism na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou otištěny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag. Vaše top fotografie ze Švýcarska sdílené i s hashtagem #inLOVEwithSWITZERLAND naleznete na naší interaktivní mapě Švýcarska na speciálním webu inlovewithswitzerland.com.