Vrcholy Rigi a Pilatus – dva rekordy v srdci Švýcarska
Lucernské jezero (Vierwaldstättersee) leží v samém srdci Švýcarska, kde se tento stát i zrodil. V roce 1291 si tady tři první kantony na louce Rütli odpřisáhly věrnost v obraně proti rozpínavým Habsburkům, proto i název Spříseženectvo a jeden z nich – Schwyz – dal i základ názvu budoucího státu. Sem je také situován legendární příběh o Vilému Tellovi. Jezero samotné je mimořádně členité a s okolními horami vytváří jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií země. Hlavním městem regionu je pak neméně malebný Lucern. Už při pohledu z Lucernu zaujmou dva vrcholy, bezprostředně nad městem, ale často v zahalení mraků je Pilatus a v dálce za vodní plochou můžeme vidět Rigi, která je ale také první horou, jež nás upoutá na cestě od Curychu.
Na vrchol obou hor se může podívat i návštěvník zcela nesportovní, o dopravu se postarají zubačky a lanovky. A právě zubačky jsou v obou případech unikátní, ta na Rigi byla úplně první v Evropě, na Pilatus vede zase nejstrmější zubačka světa.
Začněme tedy historicky první, která vede na Rigi přezdívanou Královna hor. Zdejší zubačka zahájila provoz již 21.5.1871 a jejím konstruktérem byl Niklaus Riggenbach, který celý systém ozubnice navrhl. Ve světě ji předběhla jen o několik let zubačka na Mount Washington. Celá dnešní síť zubaček vznikla postupně, jako první byly vybudována trať z Vitznau na Rigi Staffel na základě koncese od kantonu Lucern. Vrcholová trať na Rigi Kulm už spadala do kompetence kantonu Schwyz a byla vybudována následně jinou společností, stejně jako trať z Arth-Goldau. Dnes je ale celá síť, kterou doplňují ještě dvě lanovky, provozována jedinou společností Rigi Bahnen a platí na ni jedna jízdenka. Výlet sem je ideální pojmout jako okruh, abyste si rozmanitosti tratí a vozového parku užili co nejvíce. Nostalgické vlaky vyjíždějí z Arth-Goldau, kde je nástupní zastávka přímo propojena s nádražím a dovezou vás až do zastávky Rigi Kulm. Na samotný vrchol si od stanice můžete vyšlápnout nebo se nechat vyvézt výtahem. Naskytne se vám jedinečný výhled na 620 vrcholů, 13 jezer a 24 švýcarských kantonů. Nedaleko od vrcholu najdete i tradiční sýrárnu Chäserenholz, kde se potěší vaše chuťové pohárky a dozvíte se i o procesu tradiční výroby sýra. Pěšky pak dojdete do stanice Rigi Staffel, kde byste neměli vynechat návštěvu restaurace Lok 7, jejíž jméno i interiér je věnován legendární lokomotivě č. 7. Pokud si nedáte celý oběd, zastavte se alespoň na skleničku piva, které se přímo na Rigi vyrábí a kvalita nezklame ani turistu z Čech. Pokračovat můžete pěšky nebo s pomocí zubačky do stanice Rigi Kaltbad, kde lze putování zakončit v lázních vybudovaných podle návrhu švýcarského architekta Maria Botty, které nabízejí nádherné výhledy na jezero z venkovního bazénu. Z Rigi Kaltbad máte možnost volby: vydat se nejmodernějšími vlaky z vozového parku Rigi Bahnen po trase nejstarší zubačky do Vitznau nebo sjet kabinovou lanovkou do Weggis. Z obou míst pak jede loď do Lucernu a plavba lodí k tomuhle regionu neodmyslitelně patří. Lodě tady nejsou jen atrakcí pro turisty, ale i součástí dopravy pro místní. Ideální je rezervovat si na výlet celý den, a ještě lepší dva dny s přespáním v hotelu Rigi Kaltbad, abyste si zdejší lázně opravdu užili. Pokud máte málo času, dopřejte si alespoň malý okruh: z Lucernu lodí do Vitznau a dále zubačkou na Rigi Kaltbad a odtud Lanovkou do Weggis a zpět lodí do Lucernu. Jestli jste milovníci železniční historie, určitě oceníte XXL dny, kdy jsou v provozu parní vlaky a nezapomeňte si nechat čas i na návštěvu depa s točnou ve Vitznau. Rigi má ještě dvě přednosti, objevovat ji můžete 365 dnů v roce a platí na ni 100% sleva pro držitele jízdenky Swiss Travel Pass.
Rigi je mírumilovnější hora, neobávali se jí ani dávní obyvatelé regionu a brzy přitáhla pozornost turistů, kteří ji objevili dříve než město Lucern a vydávali se sem až do vybudování zubačky pěšky. Dodnes je Rigi nejoblíbenějším vrcholem Švýcarů. U hory Pilatus to bylo jinak. Místní z ní měli velký respekt, obávali se, že na hoře dlí v jezírku Pilát Pontský, kterého když vyruší, sešle na město Lucern bouři. Také se tradovalo, že na hoře sídlí draci. K těm byly ale legendy milosrdnější a zdejší draci se ukázali jako dobráci, když zachránili pastevce, který spadl do skalní štěrbiny. Drak se stal také symbolem hory a setkáte se tu s ním všude, na vrcholu si můžete projít i dračí stezku s nádhernými výhledy nebo se podívat na dračí show.
Nejstrmější zubačka světa, jejíž sklon dosahuje až 48 % zahájila provoz 4.6.1886 a od té doby rekord nebyl pokořen. Na své 4,6 km dlouhé trase překonává 1.633 m výškových metrů. Díky mimořádné strmosti byl potřeba nový systém, který by zaručil bezpečnost provozu. Ten vyvinul inženýr Adolf Locher.
Výlet na Pilatus je nejpůsobivější také jako okruh s výjezdem zubačkou z Alpnachstadu. Nejstrmější úsek je hned nad nástupní stanicí. Letos zahajují Pilatus Bahnen novou etapu a sice plný provoz nových souprav, které jsou kompletně prosklené a nabízejí tak úchvatné výhledy do všech směrů. V horní stanici se nabízí možnost vystoupit na několik vyhlídkových bodů a každý nabízí jiné panorama, zajděte nejlépe na všechny. Jsou tu i dva hotely a restaurace, určitě si tedy na vrcholu nechte dost času. Pokud chcete zážitek opravdu luxusní, zajistěte si tu ubytování a zažijte klid po odjezdu turistů, pokochejte se západem a ráno východem slunce a užijte si i kozorožčí safari a květinovou stezku. Zpět se vydejte soustavou lanovek do Kriens na předměstí Lucernu. Horní úsek, do stanice Fräkmüntegg, obsluhuje obří prosklená kabina, která nabídne dechberoucí výhledy. Tady si můžete výlet zpestřit i trochou adrenalinu. Fräkmüntegg nabízí stezku korunami stromů, bobovou dráhu, sjezd na závěsu Dragon Glider nebo návštěvu lanového parku, který má více úrovní obtížnosti od dětských až po náročné. Mimořádnou vychytávkou, kterou ocení zejména dospívající, jsou stany zavěšené mezi stromy, kde se lze ubytovat.
Do Kriens na předměstí Lucernu se svezete kabinkami a odtud už autobusem až k nádraží, odkud vyplouvá loď (Zlatý okruh) nebo odjíždí vlak (Stříbrný okruh) zpět do výchozího místa Alpnachstadu.
Vynechat zastávku v Lucernu by byl hřích. Město patří k nejkrásnějším ve Švýcarsku, rozprostírá se na břehu jezera obklopeného horami, nabízí procházku starým městem s mnoha kašnami a malbami zdobenými domy. Ikonou města je Kapličkový most v létě zkrášlený záplavou květů. K objevování je toho ale daleko více: Nadace Angely Rosengart s překvapivě rozsáhlou sbírkou děl Picassa a francouzských impresionistů, Verkehrshaus – dopravní muzeum Švýcarska, které je ve Švýcarsku vůbec nejnavštěvovanější a jeho sbírky jsou tak rozsáhlé, že si na něj rezervujte minimálně polovinu dne, Lví památník, hradby, na jejichž věže můžete vystoupit a naskytnou se vám neobvyklé vyhlídky na město. Základní prohlídkový okruh obejdete i sami podle plánku města, kde je zakreslen. Dostanete ho v místním informačním centru na nádraží. Lucern nabízí ale i česky mluvící průvodce, pokud byste se chtěli o městě dozvědět víc od místních.
Třešinkou na dortu celého výletu za rekordními zubačkami je návštěva čokoládovny Aeschbach Chocolatier v Rootu kousek od Lucernu. Tady si můžete čokoládu nejen koupit, ale také se interaktivní formou seznámit s procesem výroby, a dokonce si vlastní tabulku čokolády vyrobit. Čokoládovou hmotu – mléčnou, hořkou nebo bílou i další ingredience si určíte sami a hotovou zabalenou tabulku si po deseti minutách vyzvednete. Informace o provozu obou zubaček a detailní info pro vaši cestu do Švýcarska na Switzerland.com.
Švýcarsko na jedno kliknutí
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete v čeština na webu Switzerland.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte také sdílet vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko a inspirujte tak ostatní k dokonalé dovolené.