Loading...
Zkušení cestovatelé si s sebou na cesty berou dvě platební karty, debetní i kreditní. Díky kreditce mají jistotu, že jim nedojdou peníze a že se k nim neotočí zády například v autopůjčovně. Pokud se chystáte do zahraničí, zvažte, zda by se kreditní karta nehodila i vám.
Platit debetní nebo kreditní kartou se v zahraničí vyplatí. Vyhnete se podezřelým praktikám směnáren s mnohdy nevýhodnými kurzy. Měnový kurz při placení kartou totiž určuje vaše banka, které pravděpodobně důvěřujete více než směnárně kdesi v zahraničním letovisku. U některých bank se pak kreditní karta v zahraničí vyplatí víc než u jiných.
Například Hello bank! jako jedna z mála tuzemských bank stále využívá při použití kreditní karty v zahraničí směnný kurz karetní společnosti. To znamená, že ke středovému směnnému kurzu karetní asociace Mastercard si neúčtuje žádnou přirážku, a jde tak o jeden z nejvýhodnějších kurzů pro klienta.
Karta je také bezpečnější než hotovost. Pokud se stanete obětí kapsářů, je velikou výhodou, že můžete platební kartu kdykoli okamžitě zablokovat, obvykle online i po telefonu. Zatímco s uloupenou hotovostí se v případě krádeže můžete rovnou rozloučit.
Před následky zneužití, ztráty a krádeže karty vás navíc ochrání i speciální pojištění, které si můžete ke kartě (kreditní i „klasické“ debetní) sjednat. Takové pojištění pak velmi často obsahuje nejen pojištění karty a jejího případného zneužití, ale i pojištění osobních věcí, jako jsou klíče, dioptrické brýle nebo doklady.
Pokud si v zahraničí plánujete půjčit auto, zjistěte si, jestli potřebujete kreditku, nebo vám postačí debetní karta
Banky neposkytují kreditní kartu každému. Dostane ji jen důvěryhodný klient, který splňuje předpoklady pro bezproblémové splácení. Autopůjčovny nebo hotely proto mají u klientů s kreditní kartou větší jistotu, že dostanou řádně zaplaceno. V některých zemích vám v autopůjčovně půjčí auto jen na kreditku. S debetní kartou máte smůlu.
Kreditní kartu pak velmi často oceníte i v případě, kdy autopůjčovně trvá delší dobu, než vám vrátí zpět takzvaný depozit, tedy vratnou kauci, kterou vyžaduje při zapůjčení vozu. Částka, která se často pohybuje v řádech několika stovek euro, by vám na debetní kartě nejspíš chyběla citelně víc. Kreditní kartu navíc můžete mít zcela zdarma. Například kreditka od Hello bank! má až 55denní bezúročné období. Když částku včas splatíte, neplatíte žádné úroky.
Finanční rezerva se v zahraničí hodí z mnoha důvodů. Třeba pokud se někde zdržíte, uletí vám letadlo a musíte platit nové letenky, ubytování a další náklady.
Pokud si v zahraničí vybíráte z bankomatu, dejte si pozor na to, v jakém měnovém kurzu transakci provádíte.
Další nákladnou kapitolou mohou být úrazy, hospitalizace a další pojistné události. Ty vám sice hradí pojišťovna z limitů vašeho cestovního pojištění, ale až zpětně. Za ošetření v nemocnici je někdy potřeba zaplatit na místě a v takových situacích je kreditní karta opět na místě.
Pozor, některé zahraniční bankomaty a terminály vám nabídnou možnost provést transakci rovnou v korunách (služba DCC). Vypadá to lákavě – nic nepřepočítáváte a hned vidíte, kolik zaplatíte. Ve skutečnosti ale proděláte kvůli nevýhodnému kurzu, který určuje provozovatel terminálu či bankomatu. Raději tuto možnost odmítněte a vyberte platbu v místní měně.
Za používání kreditky banky své klienty odměňují. Kreditní karta od Hello bank! vám z každé platby vrátí 1 %, měsíčně tak dostanete zpět až 500 Kč. Zároveň máte přístup do programu Mastercard Priceless Specials, kde za placení kartou získáváte další odměny a slevy u obchodníků.