Rádi vyrážíte na výlety do přírody? A v jaké obuvi?
Kvalitní treková obuv je při výletech do přírody klíčová. Na základě jakých parametrů ji vybrat?
Vysokohorská turistika se těší nevídanému zájmu. Není se ani čemu divit. Ve vyšších nadmořských výškách starosti mizí jako pár nad hrncem. Ne nadarmo se říká, když chceš utéct od starostí, uteč do hor. Hlavu ale dobře pročistí i obyčejná procházka v lese. Obě mají jedno společné. Vyžadují kvalitní outdoorové obutí, tedy boty na ven. Jaké to jsou?
Zaměřeno na pohodlí
Boty do přírody v první řadě musí být pohodlné. Svého nositele nesmí nikde tlačit, to by daleko nedošel. K tomu musí být prodyšné, chodidla udržovat v teple, suchu, a poskytnout jim a kotníkům dostatečnou oporu a stabilitu. I s těžkým batohem na zádech. A jak boty na túry splňující tyto požadavky poznáte?
Vybíráme outdoorovou obuv
Při výběru outdoorového obutí primárně vycházejte z povahy terénu a náročnosti trasy, kterou máte před sebou. Chystáte se na túru mokrým terénem? V tom případě se zaměřte na vyšší nepromokavé modely. Lehký trek nebo krátký výlet do lesa si pak žádá i lehčí obutí v podobě nízkých trekových bot.
Základem je správná velikost
Počítejte ovšem s tím, že outdoorová obuv si žádá i silné ponožky. A pokud budete mít v nohách několik kilometrů, mohou vám chodidla i trochu natéct. Tím naznačujeme, že pojem správná velikost může obnášet i o číslo vyšší velikost, než na kterou jste zvyklí. A zkoušení obuvi si načasujte na odpolední hodiny, kdy už budete mít něco nachozeno. Chodidla totiž chůzí jemně natékají.
Boty si dobře vyzkoušejte
A to nejenom na rovině, ale i při chůzi z kopce, při níž by se nehty neměly dotýkat přední části boty. K tomu slouží speciální terénní trenažery, které najdete ve značkových obchodech. Pokud se tak děje, vraťte pár model do regálu a vyzkoušejte si jiný. Riskovali byste s ním bolestivé otlačeniny na nehtech či poškození gora-texové membrány.
Předejděte puchýřům a otlačeným nehtům
Puchýřů vás pak ušetří dobrá přilnavost boty ke kotníku a patě. Na paměti mějte i dostatečně širokou špičku, díky níž zase budou moci odpočívat svaly nohou. A v neposlední řadě outdoorová obuv musí poskytovat dostatečnou podporu klenby.
Nízká, nebo vysoká?
Již jsme zmínili, že výška outdoorového obutí závisí na typu terénu, v němž se budeme pohybovat. Terény se v tomto smyslu dělí na lehké, středně těžké, těžké a vysokohorské. Zde hlavní roli hraje především typ podrážky, její tuhost a vzorek. Obecně se dá říci, že čím tvrdší a náročnější terén jste se rozhodli zdolat, tím byste si měli obout pevnější botu (především v oblasti kotníků) s tužší podrážkou (kotníkové pohorky).
Outdoorová obuv pánská a dámská
Stejně postupujeme při výběru pánské i dámské outdoorové obuvi. Na lehčí výšlapy jsou ideální boty známé pod názvem nástupovky, v nichž se dobře zdolávají i ferraty. Správnou volbou jsou i tzv. boty multisport, v nichž si připadáte jako při chůzi naboso. Outdoorová obuv pánská, to ale jsou i boty sportovní, tedy o něco pevnější ale neméně pohodlné. A již zmíněné kotníkové pohorky vhodné do hor.
Outdoorová obuv pro děti
Obzvláště pečlivě vybírejte i dětskou outdoorovou obuv. Dětská noha je ve vývinu a nekvalitní obutí by jej mohlo negativně ovlivnit. Nejdůležitějším parametrem při výběru dětské outdoorové obuvi je její podrážka poskytující dobrou přilnavost na různých typech povrchů.
Lehké, voděodolné a prodyšné
Dítě ale v botách musí cítit půdu pod nohama. Proto by měla být pružná a správně profilovaná. Boty by dále měly být lehké, aby se v nich dítě brzy neunavilo, a voděodolné, popřípadě přímo vodotěsné. Doporučit lze obutí s gore-texovou membránou, odolné proti vodě a přitom prodyšné. I v případě bot pro děti je důležitá správná velikost. Nikdy proto dítěti nekupujte velké boty s tím, že do nich doroste.