Šumperk – staronová podoba nové radnice
Jak známo Cimrmanovy pohádky vzbudily odpor. Zejména u dětí. Podobně by se dala charakterizovat reakce některých šumperanů (šumperáků?) na novou podobu radnice. Tu dostala po rozsáhlé rekonstrukci, která vlastně skončila osazením soch na fasádu na jaře 2019.
Šumperskou radnici před časem zkritizoval v Šumných městech David Vávra, když ji označil za německý barák s věží. Podobně o radnici hovoří i olomoucký historik umění Pavel Zatloukal. Vávrovo označení nebylo přijato zcela s povděkem, protože na natáčení cyklu tehdy radnice pustila i nějaký obnos a doufali zřejmě k vychválení svého sídla.
Nicméně vraťme se k samotné budově. Ta nahradila již nevyhovující radnici v roce 1911. Původní radnici zbourali v roce 1909 a na novou byla vypsána architektonická soutěž. Tu nevyhrála firma Berger und Schöne, ale přesto byla vybrána z pátého místa soutěže. Inu hovořilo se o nějakých úplatcích nebo manipulaci…
radnice celkem dlouho nepotřebovala větších oprav, koncem 40. let byl vyměněn hodinový stroj, větší opravy nastaly v 70. letech kdy i díky požáru byla zčásti opraven krov a položena eternitová krytina. Postupně se změnila i barevnost fasády.
Současná staronová podoba je návratem k prapůvodnímu záměru autorů stavby. Nejvíc se to projevuje na fasádě. Ta je tvořena světlou vápenocementovou omítkou, lidově známou jako brizolit (nebo břizolit), směs se průmyslově vyráběla v Horní Bříze. Konečného vzhledu je dosaženo škrábáním tvrdé omítky.
Na to, že radnici se vrátí původní podoba se myslelo již v 90. letech minulého století, kdy stejnou fasádu při opravě dostala již tehdy radniční věž. Proto je dnes po létech poněkud tmavší (špinavější).
Další viditelnou změnou je střecha a její prvky. Přeci jen dosti hnusný eternit nahradila červená lesklá keramická krytina. Klempířské prvky jako oplechování, okapové svody, věžičky apod. jsou vyvedeny z měděného plechu, takže vytváří kontrast svou zelenou barvou.
Defakto poslední větší opravou je nahrazení původních výduskových soch na průčelí a nároží radnice.
Jedním z nedostatků radnice tedy spíše jejího okolí je zaplnění celého náměstí Míru automobily. Již tak relativně malé náměstí je z velké části zaplněno gigantickou hmotou budovy, parkoviště ve zbytku v podstatě znemožňuje smysluplné využití prostoru, který by měl být vyvrcholení centra města, takže mimo pár spíše živořících obchůdků je kolem radnice celkem mrtvo.