Andělský most v Římě
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Most
Ponte Sant'Angelo - most, který nechal v letech 134 – 139 n.l. postavit císař Hadrián jako reprezentativní spojnici přes řeku Tiberu k Hadriánovu mauzoleu, dnešnímu Andělskému hradu.
Za dob císařského Říma byl most nazýván Ponte Aelius, což bylo druhé jméno císaře Hadriána. Název Sant'Angelo se ujal až po příchodu křesťanství a pádu západořímské říše, stejně jako název mauzola, kterému se dodnes říká Andělský hrad. Most byl a je využíván poutníky na jejich cestě k chrámu sv. Petra ve Vatikánu a stává se tak psychologickou spojnici mezi dvěma světy, světským Římem a posvátnými chrámy Vatikánu. Sochy zdobily most už od jeho vzniku, ale konkrétní sochařská díla na mostě jsou známá až od roku 1535. Tehdy na objednávku papeže Klimenta VII. byly na mostě usazeny sochy sv. Petra a sv. Pavla, později doplněné o sochy Adama, Noema, Abrahama a Mojžíše.
Roku 1669 papež Kliment IX. objednal u Giana Lorenza Berniniho deset nových soch andělů, ale Bernini připravil jensochy dvě, ty se navích papeži tak líbily, že je umístil do své vlastní sbírky a dnes jsou vystaveny v kostele SantAndrea delle Fratte v Římě. Osm zbylých andělů je dílenskou prací a Berniniho originály byly nahrazeny kopiemi. Soubor soch na Andělském mostě se Svatým Petrem a svatým Pavlem ze 16. století se později stal ideovým vzorem sochařské výzdoby Karlova mostu.