Řím - Piazza San Pietro ve Vatikánu
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Každý návštěvník Říma určitě navštíví nejmenší stát na světě Vatikán. Suverénním státem je od roku 1929 a v jeho čele stojí papež jako nejvyšší představitel katolické církve. ve Vatikánu žije asi 1000 stálých obyvatel.
Jako první se dostaneme na Svatopetrské náměstí, Piazza San Pietro. Do dnešní podoby ho vytvořil v letech 1656-1667 slavný Bernini. Prostor před chrámem se otevírá ve tvaru elipsy na obě strany, elipsy jsou obklopené kolonádou. V neděli a při různých náboženských příležitostech se na náměstí scházejí davy poutníků z celého světa, aby jim papež požehnal z balkonu.
Z náměstí se můžeme vydat především do Chrámu svatého Petra nebo podél hradeb do nedalekých Vatikánských muzeí.
Náměstí Svatého Petra se nachází před bazilikou svatého Petra a chlubí se statutem nejznámějšího veřejného prostranství na světě. Je to hlavní vatikánské náměstí, nazývané také Svatopetrské, italsky Piazza San Pietro. Prostor náměstí je dílem stavitele Gian Lorenza Berniniho, který po smrti Carla Maderny dokončil stavbu baziliky svatého Petra včetně prostoru před ní. Při dostavbě původní návrh náměstí sv. Petra pozměnil a náměstí oddálením postraních křídel značně rozšířil a tak dodal průčelí chrámu monumentálnost. Vstup do baziliky ohraničil kolonádou složenou z 15 metrů vysokých 284 toskánských sloupů a 88 pilířů a na vrchní římsu nad sloupy umístil na každé straně 70 soch svatých. A tak i když byl Bernini pověřen pouhou úpravou prostoru před bazilikou, výsledkem jeho práce byla přestavba značných rozměrů.
Ve středu Svatopetrského náměstí stojí od roku 1586 egyptský obelisk z červeného granitu s křížem na vrcholu, jehož výška dosahuje 41 metrů. Obelisk pochází z egyptského Heliopolisu, odkud ho roku 37 nechal převézt do Alexandrie císař Augustus. Do Říma se obelisk dostal na příkaz císaře Caliguli a na současné místo byl umístěn na základě požadavku papeže Sixtuse V.
Kolonáda s náměstím byla dokončena v roce 1666 a v roce 1675 proběhla ještě konečná úprava fontán. Madernou navržená fontána byla umístěna do jednoho ohniska elipsy náměstí a do druhého ohniska vytvořil ještě jednu fontánu Gian Lorenzo Bernini.
Piazza San Pietro bazilikou sv. Petra je dnes cílem milionů věřících, poutníků a turistů, kteří zde mohou přímo hmatatelně cítit nejen rozměr architektonický, ale také i duchovní. Sám Bernini toto náměstí přirovnal „k náručí církve, která přijímá všechny věřící, kteří na toto místo přichází, aby upevnili svou víru.“