Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Původ tohoto chrámu je spojen s velkou dějinnou událostí, která se stala v roce 1309. Tehdy dochází k ukončení války mezi papežem a císařem Svaté říše římské a guelfové a ghibellini si „podávají ruce“ před obrazem Panny Marie, která se pak lidově nazývá Panna Marie Míru. Odsud pochází jeden z názvů tohoto kostela, tedy Chiesa di Santa Maria dela Pace. Tento obraz je následně svěřen do péče karmelitánů (proto druhý název Chiesa del Carmine), kteří přijeli do Bagnacavalla v roce 1563, aby zde založili kostel s konventem. Ten však stojí mimo město. Povolení k obdobné stavbě uvnitř Bagnacavalla získali karmelitáni až o století později a nový kostel se začíná stavět v roce 1671. Stojí na místě jedné z městských pevností a byl zasvěcen Zvěstování Panny Marie.
Až v roce 1759 opouštějí karmelitáni definitivně starý kostel a stěhují se – i s obrazem Mírutvorné Panny Marie - do nového. Karmelitánský kostel je pak nazýván chrámem Panny Marie Míru (příslušný obraz byl umístěn na bočním oltáři) nebo Panny Marie Karmelské (obraz v apsidě, zdobené imitací mramoru). V tomto případě se jedná o velmi průměrné „plátno“ z 18. století, nazývané Madonna del Carmine. Kostel je barokní s prvky neoklasicismu. V jednolodním interiéru najdeme trojici kaplí na každé straně. V té první vpravo můžeme obdivovat dochovaný obraz Giovanniho Battisty Ramenghiho, zvaného Bagnacavallo mladší, pocházejícího z roku 1585. Zobrazuje řadu světců, dostávajících růženec od Panny Marie.
Průčelí chrámu je cihelné a jednoduché, člení ho v podstatě jen čtyři pilastry. Nad vstupním portálem se nachází velké okno, po jeho stranách prázdné niky. Vrchol je tvořen klasicistním trojúhelníkovým štítem. Karmelitánský kostel bývá v průběhu dne volně přístupný a najdeme jej na ulici Via Giuseppe Mazzini (místní tomuto „náměstíčku“ říkají Piazzetta della chiesa del Carmine).