Ravenna – křtitelnice neonská (Neonova křtitelnice ortodoxních, Battistero Neoniano)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Další z řady ravennských památek UNESCO, chlubící se velkolepou mozaikovou výzdobou raně-křesťanské architektury, je Neonova křtitelnice ortodoxních. Toto baptisterium je jednou z vůbec nejstarších památek města Ravenna a původně se snad dokonce jednalo o budovu veřejných římských lázní. Jiná varianta říká, že křtitelnice byla postavena – na popud biskupa Ursa – počátkem 5. století, současně s nedalekou původní katedrálou (dnešní dóm). Během působení biskupa Neona v letech 450 až 475 prošla křtitelnice mnoha úpravami, které skončily rekonstrukcí kopule a velkolepou výzdobou interiéru, která zůstala zachována až do dnešních dnů.
Jedná se o zděnou osmibokou budovu se čtveřicí vnějších výklenků. Na každé straně se nachází zaoblené okno. Její interiér je tvořen dvěmi řadami oblouků nad sebou, ale současně je rozdělen – výzdobou – do tří úrovní. Dolní část zdobí převážně zelené a bílé díly mramorové, tu střední štuky a horní část je zdobena mozaikou řecko–římského typu. Ve středu budovy se nachází osmiboká „vana“, vyrobená z řeckého mramoru a porfyru. Přesto, že byla přestavěna v 16. století, stále si zachovává některé z původních prvků, pocházejících z 5. století.
V centru kopule se nachází velký kruhový medailon, zobrazující Křest Krista. Ten je zde zobrazen jako mladý světec, ponořený ve vodách řeky Jordán, představované starcem po Ježíšově levici. Najdeme zde i tradiční holubici Ducha svatého. Jedná se o jedno z nejstarších mozaikových vyobrazení této scény vůbec. Pokud se ovšem podíváte pozorně, možná si povšimnete, že tváře Ježíše a Jana Křtitele jsou na dobu svého vzniku velmi neobvyklé. Nejsou totiž původní, ale byly „barokně přestavěny“ v průběhu 18. století. Kolem tohoto medailonu se nachází kruh se zobrazením dvanácti apoštolů, rozdělených do dvou skupin, vedených sv. Petrem a sv. Pavlem. Postavy zvýrazňuje tmavomodré pozadí. Vnější kruh představuje trůny a oltáře, které symbolizují koncept nebeského města a šíření křesťanské nauky.
Neonova křtitelnice bývá často označována jako baptisterium ortodoxních, aby se zdůraznilo odlišení od podobné stavby „ariánských kacířů“. Její stavba byla zřejmě zahájena v prvních letech 5. století a dokončena kolem roku 450. Vnitřní výzdoba však pokračovala minimálně do roku 458. Celá tato cihelná stavba je dnes – z důvodu měkkého podloží – „utopena“ v terénu asi o dva metry proti původnímu stavu. Apsida pochází z 10. století, zatímco pilastry a slepé oblouky přísluší do původní konstrukce. Stavba bývá svou podobou a typem provedení nejčastějí přirovnávána ke Konstantinově bazilice v Treviru, bazilice San Simpliciano v Miláně nebo kostelu sv. Jiří v řecké Soluni.
Strop křtitelnice původně tvořily odlehčená hliněné trubky, které za Neona nahradila mozaika. Stěny byly v té době vyzdobeny v přízemních slepých obloucích na štíhlých sloupcích deskami z porfyru a zeleného mramoru. V horní části oblouků najdeme mozaiky. Středová část interiéru je také tvořena oblouky, tentokrát ovšem s okny. Každý z nich je ještě rozdělen na tři menší oblouky – ve středové části jsou umístěna okna, postranní oblouky zdobí štuky a šestnáct postav proroků. Na počátku 20. století byly – v rámci nešťastné restaurace – tyto postavy odstraněny coby pozdější dodatky. Později se zjistilo, že se jednalo o původní prvky z 5. století, a tak zde dnes vidíme alespoň rekonstruované – více méně – kopie. Nad těmito oblouky můžeme obdivovat fresky s vinnou révou, pávy a symbolickými ornamenty. Největším klenotem křestní kaple jsou samozřejmě mistrovské mozaiky v kopuli, které jsme si popsali již výše. Můžeme si ještě prozradit, že mozaiky zde využívají i principů iluzivní architektury a střídání konkávních a konvexních křivek (tzv. divadelní křídla, použitá např. na freskách v Pompejích).
Křtitelnice je otevřená denně - kromě 25. prosince a 1. ledna - od 09:30 hod. do 17:30 hod. (v zimním období od 10:00 do 17:00 hod.) a poslední vstup je umožněn 15 minut před zavírací dobou. Vstupné přijde na 9,50 Euro, ale vstupenka zahrnuje i vstupy do dalších ravennských památek UNESCO, včetně Arcibiskupského muzea s kaplí. Slevu jedno Euro dostanou studenti v průběhu školního roku a zdarma chodí děti do 10 let, ZTP, duchovní a vojáci. Baptisterium se nachází v zóně s omezeným provozem v centru města; v těsné blízkosti katedrály (Duomo). Nejbližší autobusová zastávka je vzdálena 200 metrů, parkoviště pak 50 m. Nedaleko od baptisteria se nachází rovněž Arcibiskupské muzeum a Arcibiskupská kaple.
Závěrem bych se ještě rád omluvil za sníženou kvalitu fotografií. Do Ravenny jsem jezdíval v letech 2002 až 2007, tedy v době, kdy jsem o koupi digitálního fotoaparátu ještě ani neuvažoval. Fotogalerie je tedy v tomto případě tvořena jen oskenovanými fotografiemi 13 x 9 cm nebo ofocenými pohlednicemi a skutečně slouží pouze jako ilustrační foto a propagační materiál.