Bařice - drobné památky a zajímavosti obce
Jsou východní částí dvojobce Bařice-Velké Těšany. Každá dědina měla svůj vlastní vývoj až do roku 1960, kdy byly zásluhou tehdejšího úřednictva administrativně spojeny. Což nebylo právě šťastným řešením. Každá z obcí je totiž jiná (to platí i o povaze jejích obyvatel), dělí je vzdálenost asi 1.5 km a navíc není z jedné do druhé ani vidět, neboť je od sebe odděluje hřeben chřibského podhůří. Po sametu se chtěly obce oddělit, jenže návrh neprošel kvůli novele z roku 1994, která povoluje osamostatnění jen za předpokladu, že samostatná obec nebude mít méně jak 300 obyvatel. Bařice přitom mají jen okolo 250 obyvatel a ve Velkých Těšanech jich je ještě o 50 méně, takže obce zůstaly i nadále ve společném administrativním chomoutu. Obě musí využívat jediný obecní úřad umístěný v Bařicích... a také společný hřbitov, který je pro změnu rozložen pod hřebenem kopce na horním konci Velkých Těšan.
Obce mají dohromady něco přes 450 obyvatel, leží v nadmořské výši 228 m.n.mořem v malebné pahorkatině a jejich katastr dosahuje rozlohy 668 ha.
Teď už se ale budeme věnovat přímo Bařicím:
První zmínka o vesnici se objevuje roku 1228. Její název je odvozen buď od muže jménem Bara (Bartoloměj) anebo - což je mnohem pravděpodobnější, od místního pojmenování bažin, kterým i my na blízkém Valašsku říkáme „bařiny.“
V minulosti zde stávala menší tvrz obehnaná valem a příkopem, který mohl být v případě nebezpečí naplněn vodou z potoka. Jediná zpráva o ní se v análech objevuje LP 1452, kdy byla spolu s dvorem Bařice prodána za 300 hřiven stříbra. Dnes po ní zůstalo jen tvrziště nacházející se u potoka v lokalitě „Rybníček“, vzdálené od středu obce asi 500 m východním směrem.
Obyvatelé Bařic se vždy zabývali hlavně zemědělstvím a byli katolické víry. Roku 1851 se místní vykoupili z poddanství a škola (jednotřídka) vznikla 1895. Ve stavení se nacházela i učitelská a žákovská knihovna. V roce 1831 a 1866 v Bařicích řádila cholera, 1875 dědinu postihlo velké krupobití a 1890 dokonce orkán, který strhal střechy stavení a z půdy vyvracel stromy. K dalším pohromám patřily časté požáry, jejichž plameny majetek místním ničily mezi lety 1883 až 1906.
Dnes jsou Bařice hezkou vesnicí, která je kromě silnic (do Kroměříže je odsud 7 km a do Zlína 19 km) dostupná i po trase místních naučných stezek. Žlutě značená má název Střižovické kouty a ta modrá, pokračující do Velkých Těšan – Kopečky okolo Bařic.
Jižně od obce tato druhá stezka míjí v lese obrázek sv.Tadeáše a poté nás zavede k pěknému rybníku na okraji Bařic. Pod hrází se nachází hřiště, opodál dětské hřiště a pak už procházíme zástavbou obce složenou z nových stavení i starobylých přestavěných gruntů. Všechny tyto domy (i dál v obci) jsou obklopeny pěkně upravenými předzahrádkami.
Na první křížovatce stojí na nároží vpravo starý kamenný kříž. Zatímco jeho sokl je na všech světových stranách ozdoben nikou se sochou světce a nahoře završen bohatě profilovanou římsou, vlastní krucifix s pozlaceným ukřižovaným Kristem má prostinkou podobu.
Z další křižovatky napravo odbočuje cesta do centra obce s kaplí Božského srdce Páně, nalevo stoupá vzhůru přes západní konec Bařic silnice spojující je s Velkými Těšany. Z ní se o něco výš otvírá velmi pěkný pohled na dědinu, sníženinu řeky Moravy u Kvasic a Tlumačova a obzoru vévodí dlouhá modravá hradba Hostýnských vrchů.