Kroměříž - Podzámecká zahrada
Turistické cíle • Příroda • Zahrada
Co ještě zbývá napsat nového a neotřelého o známém přírodním skvostu, který se nachází v historickém jádru města pod arcibiskupským zámkem a je přitom dílem lidských rukou? Zdálo by se, že už téměř nic. Přesto se pokusím alespoň o několik řádků z pohledu turisty. Podzámeckou zahradu tvoří ohromný obdélník, ohraničený z jedné strany biskupskou rezidencí a ze strany druhé břehem řeky Moravy. Jedna kratší strana jejího geometrického tvaru se dotýká ulice Vejvanovského na samém okraji historického jádra města, ta druhá pak zahrádkářské kolonie zvané Malý Trávník. Za poznáním krás zahrady se můžeme dostat vstupy hned ze tří míst: prvním jsou vchody z už zmiňované Vejvanovského ulice, druhé takové místo se nachází u zámku a tím posledním je odbočka z ulice Kojetínské. Zahrada ráda uvítá každého návštěvníka, je ale nutno dodat, že ten se zde musí pohybovat pěšmo a bez doprovodu svého domácího mazlíčka. Psům a osobám na kolech je zde totiž přístup zakázán! A to je dobře - neboť jedině přesunem po vlastních nohou a v klidu se můžeme dostatečně pokochat jejími překrásnými zákoutími. Pokud nám chybí hlasitý projev našich zvířecích miláčků - ten je tady dostatečně kompenzován řevem paviánů z voliéry ve zdejší Mini Zoo anebo ďábelským křikem všudypřítomného stvoření s andělským zjevem. Zahrada je přístupná po celý rok a zcela zdarma (!), návštěvní doba je omezena roční dobou. V létě je přístupná od 7-19 hod. v zimě od 7-16 hod a když moc prší anebo je větrno, tak je zde zavřeno.
Ale nyní už hoďme všechny naše starosti za hlavu, vkročme dovnitř, nechme se unášet všemi našimi smysly při vnímání všech krás a jen tak při naší procházce relaxujme! Podzámecká zahrada nám totiž nabídne více svých tváří. Je našim předním krajinářským parkem o celkové rozloze 64 hektarů. Je také zahradou vodní, neboť se na její ploše rozkládá hned několik vodních ploch... Chotkův rybník s ostrůvkem nám nabídne překrásný pohled přes svou hladinu na zahradní průčelí arcibiskupského zámku. Na Dlouhém rybníku, jehož přední část u Rybářského pavilonu připomíná spíše široký vodní kanál, se můžeme dokonce povozit na lodičkách. Na nejrozsáhlejším Divokém rybníku na nás čekají hejna divokých kačen a setkáme se tady nejen s labutí bílou, ale dokonce i tou černou. Na jednom ze dvou ostrůvků nás upoutá romantická stavba Čínského pavilonu. S menší vodní plochou se setkáme u Pompejánské kolonády a parkem k řece Moravě se proplétá ve velmi fotogenických zákrutech také Vodní kanál, překlenutý hned dvěma interesantními mosty - Litinovým a Stříbrným. Podzámecká zahrada je plna přírody. Ta se skládá nejen ze vzácných druhů dřevin, ale i z těch "obyčejnějších stromů" lužního lesa. Všude okolo nás jsou drobné lesíky, hájky a nebo jen malá seskupení stromů či stromů solitérů. Díky zregulování řeky Moravy v 19.století došlo k odvodnění původního lužního lesa a tak dnes návštěvníka nepřekvapí žádný močál. Zahrada je také místem, kde na své procházce míjíme četné romantické stavby, jakými jsou například Altánek přátelství, Paraple, Pompejánská kolonáda, Rybářský pavilon, busty dvou arcibiskupů a komplex Pavího dvora. Zvířátka zde umístěná ve výbězích, rozšiřují naši procházku i o kontakt se zástupci přírodní říše. Kromě nich jsme ale po celou dobu provázeni všudepřítomným zpěvem volně poletujícího ptactva a to i velmi vzácných druhů.
Důležitou součástí - (a lákadlem) - pro naši návštěvu je také možnost posezení a občerstvení. Ta najdeme na několika velice hezkých místech pod samotným zámkem a pak v Rybářském pavilonu. Ani se nechce věřit, kolika různými proměnami Podzámecká zahrada prošla, než dostala podobu a tvar, jaký známe dnes: ve středověku to byla původně zahrada zelinářská a květinářská, obkroužená ovocným sadem - štěpnicí. Její podoba se začala měnit až v 15.století, o 200 let později byla přebudována na rozsáhlou barokní zahradu a za další dvě století pak došlo k proměně na krajinářský park se stavbičkami, které známe dnes. Toto vše samozřejmě umožnilo bohatství majitelů - olomouckých biskupů, jimž se stala Kroměříž natolik oblíbeným místem, že si zde nechali na místě původního hradu vystavět svoji zámeckou rezidenci.
Tomuto úchvatnému celku se v roce 1995 právem dostalo titulu Národní Kulturní památky a o tři roky také pocty největší, kdy byl komplex zámku s oběma zahradami zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO...