Bezručův pramen, pramen Gyula
Jak se sláva lázní na Gräfenberku šířila do světa, přibývalo i pomníků vděčných pacientů, které nechali stavět v okolí lázní. Pomníky jsou často stavěné blízko pramenů, kterých je v okolí lázní víc než dost. K jedněm z nejstarších patřil pomník u pramene, který nesl původně název Pruský. Nechali jej vystavět v roce 1846 právě lázeňští hosté z Pruska. Trojdílný mramorový pomník nesl původně nápis v němčině: Dem unsterblichen Priessnitz die dankbaren Preuessen 1846 - Nesmrtelnému Priessnitzovi vděční Prusové 1846. Dalšího nápisu se pomník dočkal v roce 1891, Renoviert von der Kurcomission im Mai 1891 - Renovaci provedla lázeňská komise v květnu 1891.
Relativní blízkost a dobrá dostupnost širokou lesní cestou učinila z pramene oblíbené výletní místo, dokonce zde byla letní restaurace, hrála tu hudba a prbíhaly tance.
Po konci 2. světové války ovšem pojmenování po Prusku nebylo myslitelné, v roce 1947 dostal pramen nové jméno po básníku Slezských písní, Petru Bezručovi. Pseudonym Vladimíra Vaška není v lázních osamocený, jeden z lázeňských domů nese také Bazručovo jméno. Po dlouhou dobu ale místo pomalu chátralo, dřevěná restaurace vzala za své, až v roce 1961 bylo okolí částečně opraveno. Velké renovace se ale pramen dočkal až po roce 2001. V roce 2010 přibyl nový přístřešek ve stylu původní dřevěné stavby, která u pramen stála. Další atrakcí je zážitkový chodník. Jde o soustavu vodní lázně a chodníčků z různých materiálů, který má sloužit k malým cvičebným úkonům. Dá se říci, že částečně doplňuje dnes již proslulý Balneopark v areálu lázní. Efekt cvičení má umocňovat fakt, že okolí Bezručova pramene je údajně energetická biogenní zóna.
Bezručův pramen není v místě osamocený, v protějším svahu najdeme pramen Anna. Původní názvem jde prý o pramen Gyula. Jméno měl dostal po maďarském šlechtici, důstojníkovi kavalerie Gyulovi von Beothe, který se v lázních léčil v roce 1871. Pomník nechala postavit jeho sestra v r. 1874. Beothe totiž nedokončil léčbu po zranění, musel odjet na pohřeb svého otce, zemřel pak nedlouho po té. Oproti mramorovému pomníku u bývalého Pruského pramene jde o pomníček z lomového kamene. Zřídlo vody má podobu dívčí hlavy. Vrchol pomníčku je ozdoben nádobou, dejme tomu džbánem s uchy ve tvaru ptáků. Oba prameny najdeme asi 0,5 km od lázeňského areálu při zelené TZ směr k České Vsi.
S pramenem Gyula je ale pomník Anny spojován ne zcela přesně. Ve skutečnosti mělo jít o vodní kaskádu na potůčku, který tudy protéká. Ta ale po terénních úpravách zanikla, takže pramenn Anna je samostatným pramenem s původním názvem Anna-Quelle. Kamenná deska nesla nápis: Traute Quelle ein bleibend Denkmal glücklicher Widergenesung und trage den Namen Anna für dauernde Zeiten 1874 (Tento pramen ať zůstane pomníkem šťastného uzdravení a nese jméno Anna na věčné časy 1874).
Takže jde o poděkování za uzdravení pacientky.