Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Pokud si někfe přečtete informaci, že Bílovice jsou malou vesničkou prostějovského okresu, nebude to tak úplně pravda. Bílovice jsou totiž v současnosti součástí „dvojdědiní“ Bílovice – Lutotín a od městečka Kostelec na Hané dělí Bílovice jen říčka Romže. V obci žije přes pět stovek obyvatel (v samotných Bílovicích asi 330) a názory na dobu, kdy byla obecd poprvé písemně zmíněna, se liší. Některé informační prameny hovoří o roce 1305 (u Lutonína 1131), jiné zmiňují rok 1349. Dominantou obce je Kostel sv. Jana Křtitele, pocházející ze 14. století, ale středobodem našeho zájmu je tentokrát památka jiná.
Popisovanou pomátkou je barokní Kaple sv. Floriána, nacházející se na nenápadné obecní návsi. Tato drobná sakrální stavba možná nepatří k nejcennějším památkám Olomouckého kraje, ale určitě patří mezi ty tzv. „dobře koukatelné“ a udržované. Je zajímavé, že stejně jako u samotné obce ani u kaple sv. Floriána není zcela jasná doba vzniku. Jednoznačně nejčastěji se však uvádí rok 1782 a názor, že by kaple mohla pocházet již z konce 17. století, je opravdu hodně ojedinělý. V každém případě se však jedná o stavbu obdélníkového půdorysu, které dominuje bání krytá hranolová zvonice v místě vchodu. Mobiliář kaple je skromný a kaple je - bohužel - veřejnosti většinou uzavřena.
Kaple je zasvěcena – u nás relativně vzácně – sv. Floriánovi z Lorchu. Tento katolický mučedník je známým patronem hasičů a všech dalších profesí, které nějak souvisejí s ohněm. Tedy například i pekařů, hutníků nebo kominíků. Podle legendy se sv. Florián narodil ve II. polovině 3. století nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Když nechal císař Dioklecián usmrtit mnoho zdejších křesťanů, chtěl jim Florián pomoci. Byl však chycen, mučen a poté odsouzen k smrti. Popraven byl roku 304, kdy mu byl na krk přivázán mlýnský kámen a následně byl Florián hozen do řeky Enže. Dnes je jedním ze Čtrnácti svatých pomocníků