Loading...
Tvoří soubor oddělených pískovcových skulptur (datovaných LP 1909), umístěných za křížovatkou ve středu obce u silnice vedoucí do Topolné. Každá je umístěna na samostatném štíhlém hranolovém soklu, přičemž je prostřední podstavec nejvyšší a také socha sv.Jana Nepomuckého na něm umístěná nejrozměrnější. Skulptury obou světců po jeho bocích jsou mnohem menší, zato ale stejně vysoké. Podstavec pod svatým Janem je trojdílný a výškově odstupňovaný. Jeho střední část je obzvláštěna jemnými volutovými křídly, na čele se zrcadlovým rámem. Světec byl vysochán v klasické podobě s biretem na hlavě, hvězdnou svatozáří a trojdílným kanovnickým rouchem. I když je ze všech tří sochou největší, nedosahuje životní velikosti.
Nalevo od něj je umístěna skulptura sv.Antonína Paduánského, rovněž v klasickém pojetí, kdy v levé ruce ruce svírá rozevřenou knihu, na níž sedí Ježíšek a v pravé drží lilii. Oblečen je do zřaseného řeholního hábitu opatřeného kapucí.
Napravo od „sv.Jana“ se z podstavce vypíná socha sv.Vendelína. Je zpodobně jako mladičký poutník obutý do střevíců, s krátkými koženými kalhotami s kšandami a košilí s nabíranými rukávy, tisknoucí k hrudi klobouk. Přes rameno má přehozenu mošnu. Figura světce je za jeho zády doplněna motivem kmene stromu a u nohou mu ležící ovečkou.
Sv.Vendelín podle starých legend pocházel ze skotské královské rodiny a stal se patronem poutníků a pastyřů, je rovněž ochráncem polí a dobytka.