Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Vesnička Bílsko se nachází asi 10 kilometrů jihozápadně od Litovle, v nadmořské výšce 346 metrů. Název obce, založené zřejmě v polovině 14. století (přímo v obci však mají první dokument o Bílsku až z roku 1672), se v průběhu staletí a různých jazyků nikdy nijak výrazně neměnil (např. Bielibicz, Bielsk, Biltsch, Bility, Birlitz nebo Bilsko). Do roku 1850 zůstává Bílsko součástí chudobínského panství, poté se stává samostatnou obcí okresu Litovel. V letech 1980 až 1990 je pak Bílsko součástí obce Cholina. Přesto, že v Bílsku žije - v necelých padesáti domech - jen něco přes dvě stě obyvatel, získala obec v roce 2003 Diplom za citlivý přístup k duchovnímu bohatství vesnice. Bílsko není typickou hanáckou obcí, přesto je však součástí mikroregionu Litovelsko. Cestou do Bílska se určitě vyplatí krátká zastávka na kopci mezi obcí a Cholinou, který nám nabídne pěkný výhled na zmíněné Litovelsko.
Dominantu vesnice tvoří římskokatolický kostel Božského Srdce Páně, vedle kterého se nachází bývalý klášter redemptoristů. Kostel je s někdejší klášterní budovou spojen sakristií. Klášter byste v ní už ovšem asi nepoznali, I když obec již uvažuje o její obnově do podoby Domova poklidného stáří. Budova kostela pochází z roku 1903 a ke svému 100. výročí byl zdejší chrám nově vymalován a znovu vysvěcen. Kostel byl postaven především zásluhou Terezie Lžičařové, která na zřízení kostela věnovala velkou část svého dědictví, jejího švagra Josefa Lžičařa, který kostelu – roku 1898 – daroval více než deset tisíc zlatých na zvony a varhany, a také cholinského faráře Františka Ševčíka, který to všechno vymyslel.
Projektantem této zajímavé stavby, jejíž průčelí zdobí sochy světců, byl stavitel Josef Brach z Loučky. Stavba kostela v Bílsku byla dokončena v roce 1903, kdy byly zakoupeny a osazeny zvony a varhany. Dne 4. října 1903 pak byl kostel, zasvěcen Božskému Srdci Páně a současně byl slavnostně vysvěcen olomouckým arcibiskupem dr. Theodorem Kohnem.