Cholina - socha sv. Barbory
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Pískovcová socha sv. Barbory z roku 1715 je jednou z nejkrásnějších a nejcennějších památek pozoruhodné historické – a typicky hanácké – obce Cholina, nacházející se nedaleko města Litovle. Jedná se o nemovitou kulturní památku, jejímž autorem je významný sochař Johann (Jan Václav) Sturmer. Tento umělec, spojovaný převážně s olomouckým vrcholným barokem, sochu vytvořil na základě objednávky donátora, tedy tehdejšího cholinského faráře Arnošta Varadia. Autora díla symbolizují klidné postoje a elegantní gesta postav, stejně jako opakovaní osvědčených kompozičních schemat. S jeho díly se potkáte v centru Olomouce, na Svatém kopečku i klášteru Hradisko, ale také v Moravské Třebové, Fulneku, Rychnově, Kunčině, Šumvaldu, Litovli nebo Zábřehu. Svatou Barboru najdete v prostoru posvátného okrsku vedle barokní fary a poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Předlohou cholinské Sturmerovy sochy je – údajně – postava sv. Barbory z Karlova mostu v Praze, která pochází z dílny slavné sochařské rodiny Brokoffů a je o osm let starší. Obě sochy se shodují celkovou kompozicí i některými detaily, například pozvednutou paží s kalichem a hostií, pokrčenou druhou rukou s palmovou ratolestí, v řasení oděvu, šňůře perel kolem krku nebo totožném účesu. Zdejší socha je jen „stranově převrácena“, což je vysvětlováno chybou rytce, který obrázek pražské sv. Barbory vytvořil nebo Sturmerpva snaha otočit světici k poutníkům, kteří přicházeli ke chrámu po její pravé ruce
Socha sv. Barbory - coby patronky nemocných - byla vztyčena před místním špitálem. Cena, kterou za ni farář Arnošt Varadia zaplatil, představovala – údajně - více než dvě stě zlatých rýnských. Světecký pilíř sv. Barbory v září roku 1715 slavnostně posvětil opat Klášterního Hradiska Benedikt Bönisch. Sv. Barbora byla v Cholině velmi uctívanou světicí nejpozději od roku 1700, protože byla nejen pomocnicí v nouzi, ale i patronkou dobré smrti. V letech 1713 až 1715 u nás došlo k poslední epidemii moru, takže popularita sv. Barnory ještě stoupla, zvláště když se černá smrt Cholině vyhnula. Navíc – jak je uvedeno v modlitbě, uvedené na zadní straně dříku pilíře, je socha sv. Barbory ochránkyní poutníků, směřujících k cholinskému chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tyto pouti mají svou tradici již od roku 1637.
Na pilíři sochy jsou reliéfně zpodobení také sv. Josef a sv. Anna, kteří zde plní funkci opatrovníků příchozích poutníků. Oba světci jsou zde však – údajně – zobrazeni i jako důkaz „česko-německého přátelství“. Svatý Josef má být v tomto případě zemským patronem českého lidu, sv. Anna je ochránkyní obyvatel německé národnosti. Tuto dvojici doplňuje Anděl Strážný coby průvodce duší na cestě k Bohu.
V každém případě se jedná o sochu pozoruhodnou. Svatá Barbora je zde opravdovým klenotem z období vrcholného baroka a jistě stojí za zastavení. Krása této sochy dnes vynikne i díky tomu, že nedávno prošla rukama restaurátorů.