Loading...
Jihomoravskou obec Blatnice pod Svatým Antonínkem určitě proslavilo více víno než historické památky. To ovšem neznamená, že by zde žádné nebyly. Jednou z těch chráněných je např. socha sv. Františka Xaverského. Samotná socha je sice barokním dílem neznámého autora, ale podstavec pod ní je novodobý. V roce 1927, kdy se socha stěhovala na své současné stanoviště, jej vyrobil kameník Topenčík z Uherského Hradiště.
Přesto, že světcova socha bývala svého času umístěna v kapličce postavené v letech 1714 až 1717, předpokládá se, že se jedná o sochařskou práci pocházející z II. poloviny 18. století. Na seznam našich chráněných kulturních památek byla zapsána hned v květnu roku 1958.
Socha kazatele, misionáře a spoluzakladatele Tovaryšstva Ježíšova sv. Františka Xaverského (1506 – 1552) byla nedávno zrestaurována akademickým sochařem Miroslavem Minksem z Velké nad Veličkou. Již před tém byla nákladem téměř 90.000 Kč opravena a některé její části byly pozlaceny (kříž, který světec drží v ruce, a lem jeho štoly).
A právě s Minksovým restaurováním této sochy je spojena jedna zajímavost. Svatý František totiž 90 let střežil tajný – možná však spíše tajemný - dopis v lahvi. Jeho nález byl hned označen za senzační objev. Autor tohoto článku se však musí přiznat, že mu dopis blatnického tajemníka Polehni z dubna roku 1927, ve kterém sděluje, že „socha tato přestavěna byla v roku 1927 nákladem obce Blatnice za obnos 3000 Kč za úřadování starosty Staňka Josefa, náměstka Lagy Františka a Žitňáka Františka a radních: Machale, Bezděka, Vyskočila, Ratajského, Malůše, Petratůra a Válka“ a že „socha tato stála dosud asi 10 kroků na stranu východní“ zase až tak senzační nepřijde. A nezachrání to ani závěrečná část dopisu, ze které se dozvídáme zásadní informaci o tom, že: „Kdy a kým byla socha prvotně postavena, není známo“.