Kostel sv. Ondřeje v Blatnici
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní Kostel sv. Ondřeje v Blatnici pod Svatým Antonínkem je v pramenech zmiňován poprvé v roce 1384, ale jeho založení se podle patrocinia klade již někam do 11. či 12. století, kdy Blatnice náležela k Uhrám.
Tato původní stavba nejasného stáří však byla kromě věže zbořena a mezi léty 1714-1717 nahrazena novou, údajně podle návrhu architekta Antona Ospela.
Kostel byl pak opravován po požáru roku 1829 a někdy v této době byla také přistavěna sakristie; následovaly pak ještě další opravy během 20. století, kdy došlo např. k nadstavení věže.
Chrám je podélnou jednolodní stavbou s pětibokým kněžištěm, čtyřbokou předsíní i sakristií a předstupující hranolovou věží v ose východního průčelí.
Okna mají půlkruhové záklenky, loď je zaklenuta valeně s výsečemi; hlavní vstup je podvěžím, boční pak předsíní v ose jižní zdi.
Interiéru dominuje novodobý retabulový hlavní oltář s obrazem sv. Ondřeje od známého slováckého malíře Joži Uprky z roku 1888.
Z 2. poloviny 20. století pochází křížová cesta od řezbáře B. Kafky z Červeného Kostelce. Tehdy byly také pořízeny nové lavice a obnoveny boční oltáře.
Zdroj: B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, 1. díl; webové stránky farnosti…