Loading...
Kostel obklopený hřbitovem se tyčí ve svahu na obcí Bohuslavice u Kyjova, která je jeho místní částí. Poprvé je existence dnešního památkově chráněného objektu v análech zmiňována Léta Páně 1371, což dosvědčuje nástěnná malba s tématem Ukřižování odkrytá v jeho interiéru roku 2000. Raritou je, že na ní není Kristus zpodobněn na kříži, ale na živém stromě.
Před koncem 17.století byl tehdy už hodně zdevastovaný chrám opraven a obohacen o hranolovou věž zvonice. Roku 1797 prošel pozdně barokní přestavbou. Při ní byla přistavěna předsíň, sakristie a kruchta. Sedlová střecha chrámové lodi byla pokryta pálenou taškou. Hranolová věž vypínající se nad západním vstupním průčelím je ukončena bání, obitou plechem. Zvony v ní umístěné byly za obou světových válek zrekvírovány, nyní se tu – kromě umíráčku, nacházejí zvony tři.
Velká rekonstrukce v roce 1949 dala exteriéru i interiéru chrámu současnou podobu a v té době zde Antonín Sychra zkrášlil chrámovou loď nástropní malbou. V roce 2000 byla objevena stará malba Ukřižování, díky níž padla domněnka, že je chrám objektem pouze pozdně barokním. To sice z velké části ano, jenže zdi původního kostela nebyly při přestavbě v roce 1797 zbourány, takže si chrám zachoval středověké jádro a tím pádem je řazen k nejstarším sakrálním památkám na Kyjovsku. Roku 2015 byla v kostele dokončena náročná rekonstrukce varhan.
Vzácnou středověkou fresku si bohužel návštěvník nemůže prohlédnout, neboť masivní dřevěné (a neprůhledné) dveře do chrámu jsou mimo mše svaté uzamčeny, volně přístupný je hřbitov.