Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Borek je nevelká ves ( 42 stálých obyvatel), nacházející se asi 1.5km jižně od Zahrádek u České Lípy, kam také správně přináleží. Ze Zahrádek se do Borku dostaneme po účelové komunikaci vedoucí okolo kostelu sv. Barbory a nebo ze silnice I./9 spojující Zahrádky s Jestřebím.
Historie obce je dosti záhadná. V starých spisech je uváděná jako Rayger, Regerstein, nebo také Regersdorf. První doložený zápis přitom pochází z roku 1391, kdy Hynek Berka z Dubé ustanovil výši nájemného,- pachtovného-, osadě Rayger, jako zboží přináležející lipskému faráři. Osada je tím pádem s největší pravděpodobnosti totožná se zaniklou osadou Mnichovice, jak název napovídá. Dle archeologických výzkumů se tato ves měla nacházet nedaleko kostela sv. Barbory jihovýchodním směrem. Na některých starých mapách je ještě uváděn i Mnichovický rybník, dnes z něho zůstaly pouze rozlehlé bažiny zarostlé rákosím a další místopisný název Mnichovická průrva, která měla propojovat Novozámecký a Mnichovický rybník. Osada Mnichovice pravděpodobně zanikla v době třicetileté války a z její zachovalé západní části vznikl dnešní Borek. Ještě v 19. století byla ves daleko větší, rozkládala se hlavně směrem k Švábům, ale tato část dnes prakticky zanikla, zůstalo jenom několik sotva znatelných základů bývalých domů, několik úvozových cest a sklepů vytesaných do skal. Směrem k Sádkám, dnes části Holan, se dá najít ve skále vytesáná původně barokní kaple se sotva znatelnými nástěnnými malbami. Kaple Nejsvětější Trojice nacházející se uprostřed dnešní obce Borek pochází z konce 18. století, i když její pozdně barokní sloh téměř zanikl po mnohých dalších úpravách.
Dnes leží obec stranou od hlavní silnice, ale ještě na počátku 20.století vedla hlavní cesta z České Lípy přes Zahrádky do Jestřebí právě tudy přes Borek a dále na Újezd. Vybudováním silnice nové a hlavně odsunem obyvatel německého původu a následným rozparcelováním polí, pozbyla ves svůj význam. Je to škoda, protože Borek se nachází v lokalitě zajímavé z hlediska přírodních míst. Nedaleko je zmiňovaný renesanční kostel sv. Barbory, u silnice č.9 najdeme unikátní sochu sv. Starosty, další zajímavou sochu, tentokrát sv. Jana Nepomuckého, snad z roku 1770 objevíme na okraji lesa půjdeme-li po červené značce Dlouhým dolem do Jestřebí.
Některé skalní útvary, směrem na Jestřebí, ale také na Šváby a Popelov jsou unikátní svým geologickým složením v podobě železitých inkrustací, tvořící tzv. železivce. Železem prosicené vrstvy zde vytvářejí táhlý hřeben v podobě železných trubek a nebo plátů,vrostlých do pískovce.
Obec Borek, ač malá a turisticky zdánlivě nijak zvláště významná, určitě stojí za návštěvu.