Procházka kolem Novozámeckého rybníka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tento výlet není náročný ani co do délky, ani co do obtížnosti terénu, ujdeme všehovšudy asi 5km, takže je to vcelku příjemná procházka i pro rodiny s malými dětmi, ovšem na druhou stranu se na trase můžeme setkat s mnoha pozoruhodnostmi naší přírody, protože půjdeme v těsné blízkosti ornitologického Ráje, okolo Novozámeckého rybníka.
Vystoupíme si na nádraží Srní u České Lípy, což je prvá zástávka od České Lípy směrem na Bakov nad Jizerou. Nádraží s mnoha kolejema se jeví na prvý pohled docela rozsáhlé, ale to je důsledek dob, kdy rozsáhlý dřevařský kombinát naproti přes koleje byl ještě v plném provoz. Hned u nádraží bez nesnází najdeme žlutou turistickou značku, která nás bude na našem výletě provázet.
Značená stezka nás dovede na silnici, při jejim kraji přejdeme železniční most, na krátko silnici opustíme a obejdeme jí mezi několika málo domky osady Srní, abychom posléze silnici přešli. Stále sledujíc žlutou turistickou značku, pokračujeme pohodlnou cestou při okraji smíšeného lesního porostu, z druhé strany se rozkládají lučiny a za nimi se nachází násep uvedené železniční trati.
Asi po 1km procházky příjemným terénem, se napojíme na asfaltovou účelovou komunikaci, která slouží jako cyklostezka 3054, spojující Provodín se Zahrádkami. U turistického rozcestníku odbočíme vpravo, stále se držíc žluté. Vlevo od cesty již spatříme rozlehlé rákosové porosty. Ty, spolu s mokřady, zabírají rozlohu více než 200ha a patří k největším v Čechách. Až do těchto míst sahal rybník v době svého založení císařem Karlem, Otcem vlasti blahé paměti. Byl to opravdu veliký rybník a vedle nedalekého Velkého rybníka dokského, dnes známého jako Máchovo jezero, patřil k výkvětu rybnikářské oblasti v okolí důležitého města Lipý (Česká Lípa).
Stále při okraji mokřadů dojdeme do obce Karasy, táhnoucí se podél pravého břehu Novozámeckého rybníka. Vznik Karas souvisí se založením rybníka v polovině 14.století a přináležely k zahrádeckému panství. Na sluných otevřených stráních se experimentovalo s pěstováním viné révy a některé odrůdy vína dokonce získaly významná ocenění.
V Karasech, v blízkosti cesty, narazíme narazíme na informační tabuli seznamující nás lokalitou Novozámeckého rybníka. Nedaleko se nachází i drevěná, 5metrová, ptačí pozorovatelna, otevřená pro veřejnost v dubnu tohoto roku. Budete-li mít štěstí a zachováte-li nezbytný klid, můžete odtud pozorovat život některého z obyvatel ptačí říše, jako třeba jeřába popelavého, orla mořského, pochopa motáka, Husu velkou severskou, mnoho druhů kachen, potápek, lysek, potáplic či racků a labutí. Nachází se zde více než 220 druhů vodního i zpěvného ptactva, některé druhy jsou velice vzácné, nebo ohrožené. V rybníce a okolí se nachází dále mnoho druhů ryb,obojživelníků a plazů.
Cesta nás zavede posléze do Zahrádek, malebné obci, které vévodí renesanční zámek, který bohužel v roce 2003 vyhořel a dnes je přístupný pouze zajímavý zámecký park. Ze Zahrádek je dobré autobusové i vlakové spojení.
Za čím jedeme?
Vydáme se za poznáním přírody a hlavně ptactva ve významné přírodní rezervaci Novozámecký rybník, ale také podnikneme nenáročnou procházku zajímavou přírodou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit, případně něco dobrého i pojíst, lze v cíli našeho výletu, v Zahrádkách. Značená cesta nás přivede k hrázi rybníka, kde se nachází hned několik možností občerstvení v blízkosti křižovatky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mimo pozorování ptactva se můžeme pokochat překrásnou přírodou, ale obdivovat můžeme i technické památky v blízkosti rybníka, jako třeba ve skále vyhloubenou výpusť z 16.století a nebo zajímavý mechanismus stavidel.
Ostatní informace
Vstupné tentokrát nikde neplatíme, takže jediné výdaje mimo Dopravy, můžeme investovat nanejvýš do nezbytného občerstvení.