Boskovice – boží muka (duo na Havlíčkově ulici)
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Každý, kdo někdy opouštěl půvabné jihomoravské město Boskovice po silnici směrem severním - tedy na Jevíčko - si jistě povšimnul dvojice božích muk na konci města. V tomto případě nelze než použít protimluv a tyto drobné památky označit přívlastkem monumentální. Přidat by se dalo také označení pozoruhodný architektonický krajinotvorný prvek. V obou případech lze také hovořit o památce barokní, i když ve druhém případě již na dveře tiše klepe mladičký klasicismus. A dvojici spojuje i adresa, boží muka se nacházejí na Havlíčkově ulici.
První boží muka, nacházející se na samém okraji městské zástavby, jsou skutečně nezvykle velká, architektonicky zajímavá a pocházejí z období kolem roku 1700. Spodní část je členěna velkými oválnými nikami a nároží zdůrazňují pilastry s římsovou hlavicí, nesoucí dvojité kladí. Nástavec je v tomto případě prolomen pravoúhlými obdélníkovými výklenky s vyhloubenými nikami. Podstřešní profilovaná římsa nese nízkou stanovou střechu, zakončenou křížem se spirálovým motivem.
Druhá boží muka najdeme u bývalého školního statku, již téměř mimo město Boskovice. Tato drobná sakrální památka pochází z II. poloviny 18. století a je podstatně jednodušší, než nedaleká kolegyně. Před výstavbou školního statku však tato boží muka byla výrazným krajinným architektonickým prvkem a pohledovou dominantou okolí. Na čtvercové základně jsou vztyčena hranolová boží muka, členěná v horní třetině profilovanou římsou. Horní část hranolu je prolomena čtyřmi malými nikami s půlkruhovými záklenky. Podstřešní římsa nese valbovou stříšku s dvouramenným vrcholovým křížem.
Dvojice zajímavých božích muk na Havličkově ulici v Boskovicích byla zařazena mezi Kulturní památky již v roce 1958.