Boskovice - Evangelický kostel
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nejmladší kulturní památkou Boskovic a dominantou náměstí 9. května je evangelický kostel, který jsme si prohlédli během naší druhé návštěvy tohoto krásného města. Auto jsme zaparkovali v uličce nedaleko kostela a vydali se na jeho obhlídku.
Už z dálky nás upoutala věž jednolodního kostela s plochým stropem, ozdobená knihou symbolizující Bibli a kalichem. Pak jsme již došli blíže ke kostelu, který byl do seznamu kulturních památek zařazen jako jediná funkcionalistická stavba v Boskovicích zařazen roku 1996. Prohlédli jsme si jeho průčelí, vybíhající do oboustranných rizalitů, které jsou z boku osvětleny dvěma pásy oken, mezi nimiž se vinou lisény. Dále jsme viděli hlavní loď zastřešenou valbou, která je posazena na odstíněné římse a osvětlena pásy oken.
Interiéry jsme bohužel neviděli, jelikož byl tento církevní svatostánek zavřený. Neviděli jsme tak třeba varhany od firmy bratří Riegrů z Krnova a další strohé vnitřní vybavení.
Z historie kostela jsme se dozvěděli, že stavba vznikla podle projektu boskovického architekta a stavitele Karla Fabiánka. Zaujalo nás, že místní sbor Českobratrské církve evangelické se inspiroval podobou nového evangelického kostela v Poličce. Nepřekvapilo nás, že kostel vznikl z důvodu nedostačující kapacity budovy gymnázia, kde se věřící od roku 1924 scházeli. Dočetli jsme se ale, že až na jaře roku 1935 se podařilo od města koupit vhodný pozemek, na kterém měl být kostel postaven a teprve za dalších pět let se začalo stavět. Dále jsme se dozvěděli, že kostel byl dokončen roku 1941 nákladem Českobratrské obce a v současnosti se v kostele probíhají pravidelné bohoslužby, kulturní akce a koncerty.
Syn zde odlovil kešku a když jsme si kostel dostatečně prohlédli, nešli jsme k autu, ale zamířili jsme za další církevní památkou. Byl jím kostel Všech Svatých, který na rozdíl od toho evangelického začal psát svou historii o několik staletí dříve. Více se dozvíte v mém dalším článku.