Boskovice - zámecký park
Turistické cíle • Příroda • Park
Nachází se nad městem v okolí překrásného empírového zámku ve svahu Hradního kopce. Zdejší park je rozdělen na dvě části. První část je v předpolí zámku a je celoročně přístupná. V ní se nachází například zámecký skleník a Jezírko z vodotryskem. Jsou zde i nejstarší stromy parku, z nichž památná lípa a jinan dvoulaločný jsou vyhlášeny za památné stromy. Druhá část parku je za plotem přímo v areálu zámku. Na vstupní část se záhony navazuje za zámkem rozlehlá zahradní část anglického parku.
Z náměstí vede k parku červeně značená turistická cesta, která pak pokračuje dál ke zřícenině boskovického hradu.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras (A/1), GOL 1:25 000 Boskovicko
Zámek Boskovice jsme navštívili během celodenního pobytu v tomto městě. Auto jsme zaparkovali nedaleko kostela sv. Jakuba Většího na velkém parkovišti, jelikož se zámku dá dojít pouze pěšky, neboť zde platí buď zákaz vjezdu nebo řidič, který sem vjede. Pak jsme okolo svatostánku přes náměstí zamířili k zámku, který je nejmladším ze třech panských sídel ve městě. Měli jsme štěstí, že jsme do města přijeli dopoledne, neboť později byl zámek kvůli sobotní akci na nádvoří uzavřen.
V pokladně jsme koupili vstupenku a známku a za deset minut začala prohlídka. Průvodkyně byla skvělá, perfektně osvětlila historii zámku a díky dobré slovní zásobě dobře popisovala výbavu v jednotlivých místnostech.
Zaujalo nás, že tato empírová stavba vznikla až v první čtvrtině 19. století na místě ženského dominikánského kláštera. Dále jsme se dozvěděli, že za jeho vznik vděčíme rodu Ditrichštejnů a dodnes patří druhému a poslednímu šlechtickému vlastníku, původem francouzskému rodu Mensdorf–Pouilly. Průvodkyně nám také řekla, že zámek byl postaven na místě kláštera s kostelem v letech 1682 - 1694, ale císařským nařízením Josefa II. z roku 1784 byl zrušen a na počátku 19. století zbořen. A protože v té době přestala náročným Ditrichštejnům postačovat jejich boskovická rezidence a tak v letech 1819 – 1826 nechal František Xaver z Ditrichštejna přebudovat objekt bývalého kláštera v zámek. Z historie jsme dále dostali informaci, že v roce 1850 vymřeli boskovičtí Ditrichštejnové po meči a prostřednictvím příbuzenských svazků přešly Boskovice na francouzský šlechtický rod Mensdorf–Pouilly, který byl po roce 1989 opět vrácen, když po druhé světové válce patřil státu.
Prohlídka trvala asi 45 minut a nejvíce se nám líbil růžový pokoj. Naše průvodkyně byla skvělá. Tak nějak přirozeně nám pověděla historii zámku, v jednotlivých pokojích jsme se dověděli vše potřebné k vystaveným exponátům, beze spěchu, ale i bez zbytečného zdržování. Pokoji zámku jsme v klidu proplouvali jako loď na klidném moři a za mírného větru a všemu jsme perfektně rozuměli.
Nejdříve jsme ze vstupní sloupové síně vystoupali po trojramenném schodišti, zdobeném antickými sochami a obrazy s alegorickými náměty, do reprezentačních místností prvního patra. Postupně jsme si prošli hlavní taneční a hudební sál, který vyplňuje prostor dvou podlaží, růžový salónek, pánský pokoj, rodinný salónek, dětské ložnice, jídelnu a knihovnu se štukovými stropy, tapetovanými stěnami, iluzivní malbou a cennými soudobými mobiliáři. Líbily se nám cenné obrazy holandských mistrů s náměty války proti Turkům a podobizny rodu Mensdorf–Pouilly z druhé poloviny 19. století nebo zámecká knihovna s více než 10.000 svazky. Uchvátil nás unikátní měděný globus, jeden ze tří na světě, na kterém byla hvězdná obloha zobrazena pomocí heraldických znaků.
Když jsme k zámku přicházeli, poznali jsme, že se jedná o empírovou stavbu. Co jsme však nevěděli bylo to, že stavitelé využili starší hmoty zbořeného kláštera. A když prohlídka skončila, prohlédli jsme si nádvoří, které obíhají v přízemí na třech stranách zazděné arkády. Poté jsme obešli tuto čtyřkřídlou budovu kolem dokola. Na průčelí zámku jsme shlédli vystupují mělké rizality s trojúhelníkovými štíty. Líbila se nám fasáda s kordonovými římsami a okna s rámy, zdobené římsovými a trojúhelníkovými frontony. Směrem ke hradu navazuje na zámek park, v němž hrabata Mensdorf–Pouilly zřídila empírový skleník s prosklenými arkádami a novogotickou jízdárnu. Samozřejmě i tuto část zámku jsme si nezapomněli prohlédnout.
Potom jsme šli na oběd do restaurace, která je umístěna v bývalé jízdárně. Panský dvůr je komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku, vybudovaný v 17. století. Uprostřed čelní fronty jsme shlédli kamenný erb rodu Dietrichštejnů. Po obědě jsme šli na zříceninu hradu Boskovice.
http://www.castles.cz/zamek-boskovice/
OTEVÍRACÍ DOBA - Zavíracím dnem je pondělí.
Duben a říjen - pouze pro objednané skupiny nad 25 osob
Květen všední den - zámecký areál otevřen od 9.00 do 16.00 hodin Začátky prohlídek (nevztahuje se na prohlídky předem objednané) 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 hodin
Květen víkendy ( i svátky) až srpen - hlavní sezóna - zámecký areál otevřen od 9.00 do 17.00 hodin
Začátky prohlídek ( nevztahuje se na prohlídky předem objednané ) 9.30, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hodin
Září všední den - zámecký areál otevřen od 9.00 do 16.00 hodin
Začátky prohlídek (nevztahuje se na prohlídky předem objednané) 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 hodin
Září víkendy - zámecký areál otevřen od 9.00 do 17.00 hodin
Začátky prohlídek ( nevztahuje se na prohlídky předem objednané ) 9.30, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hodin.
VSTUPNÉ
Plné 90,- Kč
Snížené 55,-Kč (děti do 15 let, osoby nad 60 let, studenti do 26 let, invalidé)
Děti do 6 let a tělesně postižení s doprovodem mají vstup zdarma.
REZERVACE VSTUPU