Boskovice - židovský hřbitov
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Židovský hřbitov v Boskovicích jsme navštívili druhého i třetího výletu do tohoto hezkého jihomoravského města. Protože rádi navštěvujeme památky se židovskou tématikou, nemohli jsme vynechat ani třetí největší židovský hřbitov v České Republice. Bylo úžasné projít se po tak významném místě, přečíst si letopočty na náhrobcích a očima přejíždět po řadách náhrobků. A také si připomenout, jaké hrůzy potkaly židovskou komunitu v Boskovicích za 2. světové války.
Auto jsme zaparkovali na konci ulice, která u hřbitova přechází v polní cestu. Pak jsme po pár krocích došli k dolní bráně. Do areálu vedou dvě brány, první je pro veřejnost, kterou jsme vstoupili i my. Druhou, která se nachází o něco výše a je směřována k centru města, vjížděly kdysi pohřební vozy.
Vstoupili jsme tedy na židovský hřbitov, který byl pravděpodobně založen nejpozději v 16. století. Následně jsme na rozloze 14 528 metrů čtverečních postupně shlédli přibližně 2500 náhrobků. Během prohlídky jsme si všimli, že celý hřbitov je obehnán zdí a v areálu rostoucí stromy svými kořeny narušují stabilitu náhrobků.
Viděli jsme, že náhrobky jsou seřazeny v pravidelných řadách po vrstevnicích a ty nejstarší byly vyrobeny většinou z opuky. Bohužel díky tomu méně odolnému materiálu jsme už nemohli některé nápisy vůbec přečíst. Zato ty mladší náhrobky, které jsou z hrubozrnného mramoru, jsme si přečetli bez problémů. Zjistili jsme , že nejstarší náhrobky pocházejí z 2. poloviny 17. století, přičemž ten úplně nejstarší je datován rokem 1670.
Od spodní brány jsme vystoupali po schodech k obřadní síni postavené v roce 1763, z níž se zachovalo jen postranní zdivo s kamennou deskou na níž je text modlitby za mrtvé Kadiš. Nacházeli jsme se zhruba uprostřed hřbitova a po levé straně od obřadní síně jsme uviděli dětskou část.
Dočetli jsme se, že zdejším poutním místem je hrob rabína Samuela Ha-Leviho Kolina, mj. autora komentářového díla Machacit ha-šekel. My jsme na místě původního zničeného náhrobku shlédli nový, který zde byl v roce 2000 osazen za finanční pomoci donátorů z USA.
Dále jsme se dozvěděli, ze současný hřbitov je v pořadí druhým, ten první se nacházel blíže k městu nebo že boskovická židovská komunita přestala existovat v roce 1940.
Prohlédli jsme si také secesní památník vojáků padlých v 1. světové válce, jehož autorem je Josef Obeth a který zde byl odhalen roku 1922.
Pak jsme již sestoupili zpět k autu a velký židovský hřbitov opustili. Završili jsme tak druhou velkou návštěvu města Boskovice a odjeli jsme domů do Olomouce. Při třetí návštěvě jsme si prošli hřbitov znovu, ale zdrželi jsme se zde kratší dobu. Byli jsme rádi, že se začalo s opravou zbořené obřadní síně. Když jsme se vrátili k autu, jeli jsme se podívat na rozhlednu Malý Chlum a také sochy Stanislava Rolínka v nedalekém lese.
Hřbitov je volně přístupný v denní době mimo sobotu a židovské svátky. Parkování je možné dole pod hřbitovem zdarma. Židovský hřbitov můžete navštívit taktéž s průvodcem.
Prodej vstupenek probíhá v synagoze nedaleko centra města.
- procházka židovskou čtvrtí s výkladem o historii a životě židů v Boskovicích s návštěvou synagogy maior, židovské rituální lázně mikve a židovského hřbitova.
Délka prohlídky: cca 150 minut
Cena prohlídky: 75 Kč/os., děti, studenti, důchodci, ZTP 60 Kč/os., cizojazyčný výklad 120 Kč, 100 Kč/os.
Skupina do 5ti osob: příplatek ve výši 50 %
Otevírací doba: Květen - Září:
út-pá: 10:00 - 17:00
so: 10:00 - 16:00
ne: 13:00 - 17:00
Říjen + Duben:
so: 10:00 - 16:00
ne: 13:00 - 17:00
Jindy pouze pouze pro objednané skupiny.
http://www.atlasceska.cz/jihomoravsky-kraj/zidovsky-hrbitov-boskovice/