Loading...
Turistické cíle • Poutní místo
Mariahilf neboli poutní místo Panny Marie Pomocné se nachází vysoko nad městečkem Zlaté Hory v Jeseníkách. A jak už to u poutních míst bývá, vede k němu křížová cesta. V tomto případě však můžeme hovořit hned o čtyřech křížových cestách, které jsou s tímto půvabným mariánským areálem úzce spojeny. První z nich začíná nedaleko samotného městečka a zavede nás až téměř k poutnímu areálu ve výšce 725 m, druhá se obtáčí v těsné blízkosti samotného poutního mariánského kostela, třetí najdeme v jednom z jeho ambitů a čtvrtá zdobí přímo zdi chrámu Panny Marie Pomocné. A hned na úvod si můžeme prozradit, že každá z těchto křížových cest je naprosto jiná.
První křížová cesta začíná mezi autobusovou zastávkou u rozcestí ke ski areálu Bohema a měděnou štolou. Vede až téměř k poutnímu areálu Mariahilf i bývalým štolám Panny Marie Pomocné a tvoří ji 14 zastavení v podobě kamenných mohyl, do kterých jsou vsazeny obrazy (původně se jednalo o olejomalby na plechu, které vytvořil místní rodák, malíř Franz Templer). Vznikla v roce 1918, ale její současná podoba pochází z roku 1991, kdy ji obnovili dobrovolníci a později kameníci. Původní křížová cesta, kterou později proslavily noční „pochody“, totiž nepřežila vládu bolševického teroru.
Druhá křížová cesta se nachází nad poutním areálem a právem se jí říká Nová. Vysvěcena totiž byla teprve v II. polovině roku 2019. Tvoří ji masivní dřevěné kříže se stříškou a reliéfními zobrazeními jednotlivých zastavení (50 x 40 cm). Začíná nad parkovištěm a končí kamennou kapličkou se sochou Ježíše Krista pocházející z původní křížové cesty zničené v 60. letech minulého století. Nová křížová cesta byla z darů poutníků zhotovena pracovníky poutního místa a má sloužit hlavně těm věřícím, pro které je „stará“ křížová cesta příliš dlouhá i náročná a ta v ambitu příliš rušná.
Třetí křížová cesta se nachází v jednom z křídel ambitu před kostelem Panny Marie Pomocné. Její – poměrně expresivní zastavení – namaloval v roce 2010 ve Zlatých Horách působící malíř Boleslav Doboš a její vznik sponzoroval ing. Kabelka z Moravských Budějovic. Tuto křížovou cestu navíc doplňuje mariánská studánka, která slouží i jako místnost pro chlazení nápojů.
Poslední křížová cesta je dřevěná a nachází se přímo v poutním mariánském svatostánku „tří národů“. Její podobu navrhl slezský malíř, grafik, sochař a básník Jindřich Matyášek, který ji také sám v roce 2003 zhotovil. A kdyby se nejednalo o svaté místo, dalo by se říct, že do kostela sedla jako ono příslovečné pozadí na nočník …
Vzhledem k tomu, že existence tohoto poutního místa bývala vždy spojována se čtveřicí křížových cest, je vlastně současný stav skutečným návratem k „normálu“. A komu by to bylo ještě málo, může se projít po křížové cestě okolo vrchu sv. Rocha, která vede v blízkosti centra městečka Zlaté hory.