Branná - městská památková zóna
Turistické cíle • Výletní místo
V půvabném městečku Branná, které je s oblibou označováno za bránu do Jeseníků (a pro mne je zase takovým malým jesenickým „Štramberkem“), se na malém prostoru vyskytuje řada cenných památek. Nejhezčí ucelený výhled na většinu z nich nabídne silnice směřující od restaurace Na Kovárně do Vikantic. Stačí po ní ujít jen pár stovek metrů a od první výrazné zákruty se můžete dosyta pokochat překrásným panorámatem městečka i jeho hornatým okolím. Ze skalnatého ostrohu, na jehož temeni a svazích spolu s hradem časem vyrostla celá dnešní zástavba, naše zraky nejvíc potěší dominantní silueta kostela a vedle stojícího fojtství, jejichž věže do číslovky tři (to aby se to lépe počítalo) v dáli doplňuje věž radnice. Rozsáhlý areál místního „hradozámku“ je při pohledu ze silnice bohužel poněkud utopen v zeleni, takže jeho monumentálnost si plně vychutnáme až při pohledu zblízka.
Goldenstein, Kolštejn (česky Zlatý kámen) vyrostl okolo hradu už před koncem 13.století. Hrad si zde (podobně jako ve vzdáleném Frydberku – Žulové) zbudoval slezský loupeživý rytíř Jan Wustehube. Až mnohem později se panství vrátilo do rukou českého panovníka a ten na hrad dosadil rod pánů z Lipé. Městečko v průběhu času rostlo a před druhou světovou válkou zde žilo skoro tisíc obyvatel, v naprosté většině ale sudetských Němců. Po jejich odsunu a dosídlení československými novousedlíky byl Kolštejn roku 1947 přejmenován na Brannou. To podle říčky, která pod městečkem v hlubokém kaňonu protéká. Dnes zde žije 281 stálých obyvatel.
Městská památková zóna byla vyhlášena v roce 1992 a kromě náměstí a sítě uliček v ní můžeme obdivovat tyto památky:
Tou nejcennější je „hradozámek“ Kolštejn. Původní hrad byl již za pánů ze Zvole podstatně rozšířen a přestavěn na mohutnou a nedobytnou pevnost. V 17.století za Žerotínů a pánů z Vrbna byly budovy středního a dolního hradu přestavěny na pohodlné renesanční zámecké sídlo. Z té doby se směrem k městečku zachovala průjezdní vstupní „Černá věž“, most k ní vedoucí je nyní kvůli opravě nefunkční. Kolštejn má v současnosti nového vlastníka (patří mu i budova blízkého fojtství), je dlouhodobě v rekonstrukci, ale přes sezónu jsou již opravené interiéry a části zámku (a není jich málo) veřejnosti přístupny s průvodcem. Renovované místnosti jsou vybaveny pouze minimálním a náznakovým mobiliářem, ale vnímavé oči milovníků historie potěší pohled na množství architektonických detailů. A také vyhlídka na městečko a okolí z patra věže. V Černé věži se nachází úvodní vstupní expozice, v bývalých konírnách se v hlavní sezóně pořádají výstavy a návštěvníkům je v jednom křídle Kolštejna k dispozici také restaurace a ubytování.
Naproti Kolštejnu stojí opravená budova fojtství s neobvyklou šestipatrovou vysokou věží, která je nahoře zakončena helmicí. Původně přízemní stavení vzniklo koncem 16.století, o sto let později navýšeno o patro a věž byla k budově přistavěna v následujícím století. Zrekonstruované interiéry fojtství zatím veřejnosti nejsou přístupné.
Další velmi působivou dominantou Branné je vedle se vypínající bělostně zářící kostel. Původně evangelický svatostánek nesl název Zmrtvýchvstání Krista, ale roku 1743 došlo k jeho stavební úpravě na chrám katolický, přesvěcení a od té doby nese jméno Archanděla Michaela. V 19.století byl kostel ještě jednou (zato ale důkladně) přestavěn.
Ve venkovních výklencích chrámu můžeme shlédnout barokní sochu sv.Jana Nepomuckého a polychromovanou sochu Krista na Hoře Olivetské.
Směrem k městečku prostranství u kostela zdobí kamenný sloup s Pietou, lidová to kamenická práce z roku 1663.
Klasicistní architekturu v Branné reprezentuje budova fary z roku 1784. Nejlíbivějším prvkem náměstí je zajisté štíhlá budova novorenesanční radnice s vysokou věží, ale za zmínku stojí i v malém parčíku ukrytá kašna z roku 1866, již ta litinová skulptura Hygie zdobí až od začátku 19.století.
No a pokud máte po prohlídce všech pamětihodností branenské památkové zóny v ústech vyprahlo, není nic jednoduššího než navštívit místní restauraci Kolštejn s minipivovarem, jehož lahodný tekutý výrobek vaše hrdlo zajisté ocení zcela po právu příčkou nejvyšší...