Branná – Stálá expozice lesnictví, myslivosti a tesařství v Jeseníkách
Poté, co se informační centrum v Branné na léto přemístilo „do stodoly pod schody“, stala se jeho součástí expozice zaměřená na to, co k Jeseníkům snad odjakživa patří, tedy na lesnictví, myslivost a tesařství. A hned na úvod je potřeba zdůraznit, že se jedná o expozici sice nevelkou, ale rozhodně zajímavou. Vstupné je dobrovolné a otevírací doba kopíruje tu, která byla stanovena pro zdejší „íčko“, tzn. od 9,00 do 17,00 hod. (Út – Pá), od 11,00 do 16,00 hod. (Po) a od 10,00 do 15,00 hod. (So).
Úkolem této expozice je od loňského roku ukázat, jak se v minulosti živili místní horalé, kteří byli na těžbě a zpracování dřeva většinou existenčně závislí. Celá expozice v někdejší stodole jednoho ze zbořených měšťanských domů na náměstí v Branné vznikla zásluhou manželů Burianových. Díky nim tedy můžeme zjistit, že se v Jeseníkách již v dávných dobách těžilo dřevo pro potřeby zdejších dolů a hamrů na zpracování měděné a železné rudy. Později přibyly sklárny a na konci 19. století papírny, což vedlo k dalšímu a dalšímu nárůstu potřeby dřeva. Není proto divu, že lesy na kolštejnském panství představovaly velké bohatství, takže se zde již na přelomu 19. a 20. století objevila lesní úzkorozchodná železnice, pomocí které se vytěžené dřevo sváželo do údolí.
A co že tedy ve zdejší dvojpodlažní expozici uvidíme? Na první pohled asi nejvíce zaujmou historické ruční i první motorové pily, zejména obrovské „dvojmužné“ pily, u kterých si návštěvník expozice ani nedokáže představit, že se někdo s takovou „váhou na rameni“ vůbec mohl pohybovat po jesenických horských svazích. Nechybí, samozřejmě, ani sáně „rohačky“, na kterých se dříve z hor dřevo sváželo. Najdeme zde také různé vybavení pro vysazování stromků v lesních školkách i nářadí zpracovatelů dřeva, včetně nástrojů na výrobu šindelů nebo unikátních šestimetrových nebozezů na vrtání dřevěného potrubí.
Zajímavá je také expozice myslivosti, kde můžeme vidět např. různé lovecké trofeje, zástupce jesenické fauny, řez kmenem smrku mapující takto historii naší země, ukázky domácí výroby střeliva nebo figuríny statného fořta a půvabné fořtové.
Stalou expozici většinou doprovází nějaká krátkodobá výstava. Tak jsme tu mohli vidět fotografie jesenického ptactva nebo zapátrat po stopách císařovny Sissi v našich nejkrásnějších horách.