Bratislava – Zikmundova brána (Žigmundova, Sigismundova brána)
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Zikmundova brána je poslední zcela dochovanou součástí opevnění Bratislavského hradu, která vznikla v rámci stavebních úprav, provedených za vlády Zikmunda Lucemburského v 15. století. Jedná se vlastně o východní obrannou věž se vstupní bránou, svého času nazývánou také Korvínova. V průběhu 19. století, kdy hrad sloužil jako kasárenský blok, zde bývala strážnice. Tehdy také téměř zmizela její původní gotická podoba, která byla – alespoň z větší části – obnovena až v 60. letech minulého století.
Dnes tedy před sebou máme pozoruhodnou věžní bránu, kterou zdobí portál s výrazným segmentovým obloukem, žebrová klenba se svorníky i některé další zajímavé architektonické prvky ve stylu pozdní gotiky (např. fiály). Najdeme ji mezi Vodním vrchem a Zámeckými schody a podle mnohých se jedná o jednu z nejpůsobivějších a nejkrásnějších pamětihodností Bratislavy.
Občané i návštěvníci slovenské metropole často kritizují, že tato památka bývá dlouhodobě uzavřena a svou funkci vstupní brány Bratislaveského hradu zrovna moc neplní. Tento problém se přitom táhne již někdy od roku 2013. Pokud jsou však informace autora tohoto článku správné, bývá brána uzavřena pouze v zimním období (tedy od 16. listopadu do 31. března) a jinak by měla být otevřena vždy od 8,00 do 24,00 hod. Vzhledem k tomu, že se však areál hradu stále upravuje, bývá Zikmundova brána občas uzavřena i v období letním. Navíc termíny otevření brány se prý mohou měnit také podle toho, jak příslušný úředník vyhodnotí klimatické podmínky a nutnost ohlídat bezpečnost návštěvníků hradu. O tom však běžný turista nemá potuchy a jen smutně stojí před půvabnou – ale uzavřenou - památkou se zbytky hradební zdi.