Bratislava – hradní klenotnice (Nová Klenotnica)
Klenotnice Bratislavského hradu je svým způsobem zcela novou „atrakcí“ hlavního města Slovenska. Na tomto konstatování nic nemění ani skutečnost, že se její historie začala psát již někdy v průběhu 13. století. Tehdy totiž byla postavena Korunní věž, ve které se Klenotnice nachází. Po roce 1530 se na téměř dvě a půl století stala skutečnou trezorovou pokladnicí uherských korunovačních klenotů … a další historie je již naprostou „modernou". V roce 1988 započaly stavební práce, které měly zajistit vznik hradní klenotnice ve spodní části věže. Ta pak byla slavnostně otevřena víceméně archeologickou výstavou Svědectví času v létě roku 2011 … aby se její pomyslné brány zase poměrně brzy uzavřely. Zatím poslední dějinná epocha začala klenotnici na konci června L.P. 2018.
O klenotnici je mezi obyvateli i návštěvníky Bratislavy velký zájem a zřejmě nikomu ani nevadí, že se prochází někde na pomezí někdejší hladomorny a pozdější prachárny. Koneckonců jsme zde v prostorech, které pamatují již více než 750 let. Většina zde vystavovaných předmětů je však podstatně mladší.
V hradním areálu se přitom při archeologických průzkumech našlo případných exponátů dost a dost. Jedná se zejména o zlatý a stříbrný knížecí poklad nebo o vzácnou zlatou minci s nápisem Nonnos. A tak se nelze ani moc divit, že slovenská metropole začala chlubit tvrzením,že Nová Klenotnice na Bratislavském hradě představuje veřejnosti šperky z dávné minulosti. Ve skutečnosti tato expozice v rekonstruovaných podzemních prostorách Korunní věže nabízí k vidění přibližně pět stovek úžitných předmetů ze stříbra. Všechny pocházejí z období od počátku 17. století do konce I. poloviny 20. století.
Nová Klenotnice je součástí Slovenského národního muzea a její exponáty jsou nám představeny ve skleněných vitrínách. Jedná se o různé šperkovnice, svícny, poháry, soľničky, talíře, tácy, kleštičky na cukr a mnohé další předměty, kterými byly vybaveny domácnosti šlechty. Byly vyrobeny nejen na Slovensku, ale také ve Vídni nebo Německu. Některé z nich jsou pozlaceny a zdobí je různé motivy včetně ženských postáv. Nechybí ani předměty secesní či neoklasicistní (čajové soupravy, dekorativně tepané misy apod.).
Exponáty v Klenotnici jsou součástí sbírkového fondu drahých kovů Historického muzea SNM. Vidět je můžeme od 10:00 do 18:00 hod. a vstupné nás přijde na 2,50 euro (důchodci, studenti a žáci to mají o euro levnější). Pokud pojmeme návštěvu Klenotnice jen jako součást návštěvy Bratislavského hradu, přijde nás vstupná na 10 euro.