Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Deska Jiřího Štorkmana – bývalého příslušníka československé paraskupiny CLAY, je umístěna na jeho rodném buchlovickém domě. Ten stojí u křížovatky ulic Horní Podvinohradí a K Buchlovu a má č.p.295. Větší část svého života tento muž prožil za hranicemi a u nás se mu až do roku 2009 oficiálního uznání nedostalo. Teprve 30.dubna toho roku byla slavnostně odhalena tato deska a zároveň se v médiích o něm objevily články.
Jiří se v Buchlovicích narodil 17.dubna 1920. Vystudoval gymnázium v Uherském Hradišti, na němž ale „zkoušku z dospělosti“ vykonal již za okupace, v červnu roku 1939. Poté odešel studovat na brněnskou Masarykovu univerzitu práva, ale všechny vysoké školy byly brzy nato uzavřeny. Jiří se vrátil do Buchlovic a tam se stal spolu s bratrem členem odboje v ilegální organizaci Obrana národa. Svému profesoru – Karlu Nygrýnovi, kterého hledalo gestapo, pomohl utéct z nemocnice a skryl jej u rodičů. Pak už mu nezbylo, aby i on sám utekl za hranice, což učinil 21.prosince 1939.
Ve Velké Británii nastoupil do školy pro pěchotní důstojníky a v srpnu 1942 byl přidělen ke zvláštní skupině. Ta se přes Alžír dostala lodí do Itálie a v noci na 13.dubna roku 1944 byl on a jeho společníci Čestmír Šikola a Antonín Bartoš (jako skupina CLAY) vysazena v údolí Trnovce u Hostišové, obce nedaleko Zlína. Díky podpoře místních se jim brzy podařilo zbudovat zpravodajskou organizaci, která pokrývala prostor od Břeclavi až po Ostravu.
Jiří Štorkman zůstal po skončení druhé světové války v armádě a už od podzimu 1945 vyučoval kadety ve Vojenské akademii v Hranicích.
Jako západní výsadkář se ale dostal do velké nelibosti „lampasáků“ poúnorové armády, což nakonec vyřešil tak, že když dostal v červnu roku 1948 formální dovolenou, opustil podruhé republiku a odešel už nastálo do exilu.
Společně se svým bývalým velitelem (nyní majorem) Antonínem Bartošem se v Německu zapojil do zpravodajské činnosti zaměřené proti komunistům. Kromě toho učil ve zpravodajské škole.
O něco později v Londýně poznal svou osudovou lásku - Češku Milenu Hlavatou.
Roku 1952 se vzali a o rok později se jim narodil syn. V roce 1954 se celá rodina přestěhovala do USA. Tady Štorkman opět vyučoval (tentokrát ale jazyky) na Vojenské jazykové akademii v Kalifornii a za katedrou zůstal celých 25 let.
Zemřel po vážné nemoci v Carmelu u Monterey 17.června 1981 ve věku 61 let.
U nás byl roku 1990 rehabilitován a povýšen do hodnosti podplukovníka In Memoriam.