Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Jedny z nejmladších lázní v Maďarsku na pomezí podhůří Alp a Malé uherské nížiny (vznikly omylem při hledání ložisek ropy, v roce 1971 narazili geologové na pramen, ze kterého do výšky 60 metrů nevytrysklo z hloubky téměř 1300m černé zlato, ale vřelá voda), přesto se zařadily mezi nejvýznamnější lázeňské centrum v zemi s nejrychlejším rozvojem. Hlavním cílem v místě bývá určitě nejčastěji lázeňský areál s velkým počtem bazénů s různě teplou vodou a různou hloubkou (v různých materiálech se počty liší, někde se píše 19, někde až 22, kolísají počty krytých a venkovních bazénů - asi záleží asi na stáří informace a na tom, jestli se počítají mezi bazény dětská brouzdaliště, nádrže pod tobogány, masážní vířivka, ale ověřte si počty bazénů na místě :-) ) . Termální voda zemito-vápenitá voda s konstantním podílem vápníku, hořčíku a k hydrogenuhličitanů má mimořádně vysoký obsah železa. Očekáváte-li od koupelí léčebné účinky: jsou vhodné pro léčení poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou terapii, léčení gynekologických obtíží. Lázně se profilují hlavně na léčbu osteoporózy. Až vás omrzí sezení nebo cáchání v termálu, můžete se schladit v plaveckém bazénu. Jako pitná kúra je termální voda doporučována při překyselení žaludku a zažívacích potížích. Kohoutek pro pitnou kůru budete zřejmě hledat dost dlouho nebo jej najdete náhodou - je nanápadný, není zvlášť označen a obvykle kolem něj nejsou zájemci o pití. Dříve asi najdete pítka s vodovodní vodou.
Lázně mají dobré zázemí pro celodenní návštěvu (několik restaurací s dobrou kuchyní a výběrem). Areál Koupaliště je propojen z jedním z kempů (má sekci pro vozíčkáře). Lázně jsou obklopené hotely různé kategorie a malými apartmánovými domky.
V Bükfürdő je kromě termálního Koupaliště golfové hřiště. V roce 2003 byla na okraji lázeňské čtvrti vybudována ekumenická kaple.
Výhodné pro nenáročnou Cykloturistiku po Panonii. V okolí historické městečko Kőszeg nebo město Szombathely.
V Bükfürdő se bude líbit lidem bez znalostí cizích jazyků. Češi a Moraváci některé dny převažují nad jinými národnostmi, čemuž se místní přizpůsobili a základní problémy s vámi často vyřeší v češtině. Jinak je zřetelně upřednostněna němčina, v angličtině se moc nedomluvíte.
Dostupnost: autem asi nejrychleji přes Vídeň a pak po dálnici na Šoproň. Nemáte-li známku na rakouské dálnice, je možné jet přes Slovensko a dál přes Rajku a Csornu. Po dálnicích z Brna za 4-5 hodin, mimo dálnice kolem 7 hodin. Vlakové spojení do obce Bük zhruba po dvou hodinách na trase Vídeň-Šoproň-Szombately (výhodné jen pro držitele FIP nebo větších slev) nebo v létě (stav 2009) přes Slovensko rychlíkem Jadran (přestupy v Maďarsku). Do lázeňské části ještě pak 4km. Jednodenní autokary z ČR nedoporučuji - ani si pořádně neobejdete rozsáhlý areál koupaliště a můžete se chystat na zpáteční jízdu.
V místě pošta, samoobsluha (možnost platit kartou), tržnice (předražená), několik restaurací (maďarská kuchyně), bankomat OTP Bank (vedle vchodu na koupaliště od hotelu Repce).