Čertova kazatelna: Přírodní památka kousek od plzeňské zoo
Turistické cíle • Skalní útvar
Stručný popis místa: Pokud pojede nebo půjdete z Plzně kolem zoologické zahrady a dále do Radčic pravděpodobně tyto příkré skalní stěny tyčící se po pravé straně silnice nepřehlédnete. Útvary má na svědomí řeka Mže, které se během pleistocénu zakusovala do údolí a vytvořila příkré skalní stěny. Celková rozloha přírodní památky je 2,40 hektarů, skalní hřbet je dlouhý přibližně 700 m a široký 100 m, skalní srázy dosahují výšky až 22 metrů. Ze silnice je také dobře viditelná budova zámečku.Co se týče rostlinstva a zvířectva, skály jsou porostlé převážně borovým lesem. Pozorovány jsou ale také nepůvodní invazní druhy jako třeba trnovník akát.
Historie: Kde se vzala název Čertova kazatelna se přesně neví. V literatuře se lze setkat s tvrzením, že název dostala skalní stěna podle věžic, které někomu svým tvarem připomínaly kazatelnu. Status přírodní památky má oblast od roku 1974.
Zajímavou stavbou je i zámeček. Je to spíše vila, jejíž předlohou byl zámek Konopiště, jak se lze dočíst na informačním portálu obce Křimice. V roce 1908 si jí tu nechala postavit rodina Lobkowiczů. Kdysi tu byla oblíbená výletní restaurace pak divadlo v přírodě, a ještě později domov důchodců. Zámeček je veřejnosti nepřístupný, sídlí v něm Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola.
Prameny a literatura
Více informací o samotné oblasti, geologickém vývoji a zámečku se můžete dozvědět na následujících odkazech.
https://www.hrady.cz/prirodni-scenerie-certova-kazatelna
https://www.geologie-astronomie.cz/Geologicke-lokality/Plzensko/_fotogalerie/Certova-kazatelna-ulice-Pod-Vinicemi-Plzen-Radcice
http://krimice.info/?page_id=1001