Loading...
V mírně zvlněné krajině s četnými rybníky, s převahou luk a pastvin, v krajině chudé a tvrdé, přesto harmonické se zalíbilo nějakému čertovi. Rozhodl se, že se tam usadí. Jaký čert to byl, to už si nikdo nepamatuje. Jisté však je, že od svého úmyslu z nezjištěné příčiny upustil a odešel. Zůstala po něm jen pověst a nevelká kupa žulových balvanů navršených u břehu rybníka se jménem Čertův hrad.
Čert si chtěl postavit hrad na místě položeném asi 1 km východně od Nové Vsi. Novou Ves najdeme na jihovýchodě okresu Plzeň-jih, mezi většími obcemi Oselce a Chanovice, které leží severně od Hořažďovic a jihovýchodně od Nepomuku.
Oblast spadá do geomorfologického celku Blatenská pahorkatina, která je tvořena převážně granity (žulami) středočeského plutonu. Je to oblast složená ze žul (granitů) a žule podobných hornin. Tato oblast je typickou krajinou žuly v českém vnitrozemí se všemi jejími atributy. To znamená s poměrně plochým reliéfem, s pastvinami, poli a lesíky, které ukrývají skalky a balvany a nechybí ani četné rybníky.
V této krajině je toho poměrně hodně „čertovského“. Příkladem uvedu známé Čertovy náramky mezi Slatinou a Kadovem. Ony všechny ty balvany i hromady kamenů prostě překážely. Na jejich místě mohly být louky, pastviny či pole. Tak je jasné, že je sem schválně podstrčil čert. Lidé nemají čerty rádi a nemají rádi ani ty překážející kameny. A i tady na břehu rybníka tak trochu překážejí. Čertů se lidé i bojí, vidí v nich zlo. A tak je tady kousek od kamenů i studánka, nad kterou je postavena bělostná kaplička. A je dobře, že tady voda je, protože čistá voda dokáže vyvážit to špinavé, nečisté, tedy čertovské. Vedle kapličky se studánkou je kříž a naproti jsou lavičky.
Celkově je to místo příjemné, harmonické a je fajn se tady na chvíli zastavit.