Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
V okolí rekreačního rybníka Zvůle se v okolních lesích a na odlesněných planinách nachází veliké množství seskupení žulových balvanů a skalek, z nichž některé dosahují až pětimetrové výšky. Ty nebizarnější z nich se staly vyhledávanými turistickými objekty, ale k valné většině z nich značky nevedou. Což platí i o pitoreskním útvaru Jeskyně, který se nachází poblíž umělé vodní nádrže, ale zase je snadno přístupný po silničce.
Značky odsud ale míří (v tomto případě červená tur.trasa) k velmi atraktivnímu skalnímu seskupení Ďáblův chléb. Od rozcestníku u rybníka je to k němu oklikou asi 1300 metrů. Já hned za rozcestím potkal jeden slovenský pár, který mi doporučil zkratku vlevo po lesní cestě rovnou hore hvozdem, čímž jsem nejméně půl kilometru chůze již bolavým nohám ušetřil. Lesní cesta mne vyvedla na částečně odlesněný terén a na křížovatku dalších komunikací. Tady jsem se opět setkal s červenou značkou a ta zamířila přes louku k návrší, kde jsem mezi zbytky původního porostu po 150 metrech dorazil k hledanému objektu.
Ďáblův chléb nese své jméno podle toho, že údajně připomíná velký naříznutý pecen chleba, ale já zde namísto chleba při pohledu z boku viděl ohromný přírodní dolmen. Nacházela se v něm chodbička, při jejímž projítí jsem s hubou dokořán civěl na ohromný „střešní“ balvan nad mou hlavou a až dech se mi tajil při představě, kolik ten skalní blok asi má tun.
Krom nejatraktivnějšího skalního útvaru v České Kanadě - „Ďáblovy prdele“ řadím Ďáblův chléb hned na druhé místo v pořadí mnou viděných forem zdejší neživé přírody.
A jsem moc rád, že jsem jej mohl spatřit na vlastní oči a všem turistům jeho návštěvu vřele doporučuji!