České Budějovice – Kalvárie na Piaristickém náměstí
Metropole Jižních Čech, královské město České Budějovice je vcelku plné historických památek a tak se občas stane, že některá se nedá ani najít přímo na seznamu Památkového katalogu. V takovém případě spadá pod ochranu vyššího celku, takto např. Městské památkové rezervace (zde spadá do areálu kláštera sv. Dominika a kostela Obětování P. Marie).
Příkladem v tom může být sousoší Kalvárie u Piaristického náměstí. V podstatě jde o poměrně tradiční dílo sochaře Josefa Dietricha. Datováno je rokem 1741 (ale k vidění jsou i letpočty 1731 nebo 1749) takže i s ohledem na ostatní práce autora jde o barokní sousoší.
Sochař si zjevně liboval v rozmáchlých gestech a proto všechny postavy zvěčnil s bohatě rozevlátými rouchy. Jinak je na Kalvárii vše podle pravidel, u paty kříže poloklečí a spíná ruce Máří Magdalena, po pravé ukřižovaného stojí Panna Marie (ta je poněkud méně rozevlátá), po levici ukřižovaného je zřejmě sv. Jan (někdy se spekuluje, že jde o Kristova polobratra).
Sousoší nechala postavit měšťanka Terezie Aichlová.
U paty kříže můžeme vidět zajímavý objekt, resp. Lidskou lebku. Na hoře Golgota se popravovalo v římských dobách vcelku často, takže asi o lidské ostatky tam nebylo nouze. Ovšem tato lebka je přímo Adamova. Jde-li přímo o praotce se přímo nepraví. Podle pověsti, kdo se podívá do jejích očních důlků, splní se mu přání, na které pomyslí. Když pak bylo poblíž postaveno několik škol, kdo si na lebku sáhl, nebyl by pak ve škole zkoušen. Jestli se toto ale splnilo, žádný výzkum neuvádí.
Zajímavá je bezesporu i postava autora, Josefa Dietricha. Za rok narození se udává r. 1677. Místem narození jsou snad Trhové Sviny, není známo, kde se sochařství vyučil, možná jde o žáka Matěje Václava Jäckela z Prahy. V Budějovicích se usadil roku 1710. V místě bydliště vytvořil řadu děl, např. sochu Panny Marie u Svinenské brány, sousoší Nejsvětější Trojice (nedaleko Kalvárie), sochy na atice budějovické Radnice. Vytvořil díla v Českém Krumlově, Dobré Vodě apod. V l. 1721–27 se podílel na tvorbě snad nejznámějšího sousoší v Českých Budějovicích – Samsonově kašně. Na díle spolupracoval s kameníkem Zachariášem Hronem.
Další díla najdeme např. ve Vyšším Brodě, Trhových Svinech a celách jižních Čechách. Zemřel ve věku 76 let v roce 1753, což byl na tu dobu věk vskutku úctyhodný.