Chaczkar we Wrocławiu
Chačkar (Khachkaer) je forma monumentu, který by mohl odpovídat naším volně stojícím křížům v krajině. Vlastně se jedná o kamennou stélu nebo monolit, na které je znázorněn kříž, případně jiný náboženský symbol. Někdy se pojem předkládá jako arménský kříž. Protože Arménie patří k nejstarším zemím, které přajly křesťanství jako státní náboženství, můžeme chačkary považovat i za nejstarší formy uctívání Ježíše Krista.
Asi nejvíc chačkarů je tak logicky v Arménii (a okolí). Jeden chačkar můžeme ale zahlédnout i v nám bližší Vratislavi (tedy Wrocławi).
Monument je vysoký cca 3 m a je zpracován s ornamentálně vyvedenou čelní stranou a nahrubo opracovaný na zadní straně. Na levém boku je hlazená strana s nápisem, který uvádí, že tento chačkar je věnován památce arménské genocidy v období 1. světové války. Pomník je na tomto místě k vidění od roku 2012. Místo je zvoleno poblíž kostela sv. Vojtěcha, který v současnosti slouží v bohoslužbách právě v arménském ritu.
Autoři pomníku z vulkanického tufu jsou Taron Martirosyan a Bagrat Balabekyan a jde o dar Svazu arménských výtvarníků.
V hrubém překladu je na nápisu uvedeno: „Khachkar připomínající staletou přítomnost Arménů v Polsku a genocidu Arménů v Turecku a Arménů a Poláků ve východním pohraničí ve 20. století“