Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Chlum u Hradce Králové byl jedním z našich cílů, když jsme se vraceli domů z dovolené v Českém ráji do Olomouce. Stalo se tak již dvakrát a mezi oběma návštěvami uběhly čtyři roky. Důvodů k naší zastávce bylo hned několik, ovšem tento příspěvek je věnován pomníku rakouského I. armádního sboru.
Pomník rakouského I. armádního sboru byl prvním, který jsme si na bojišti prohlédli. Auto jsme nechali na okraji silnice vydali se k pomníku, vzdálenému pouhých pár desítek metrů. Brzy jsme k němu dorazili a kromě samotné stavby nás zaujala také pěkná vyhlídka po krajině hradecké nížiny.
Když jsme se pokochali krajinou, obrátili jsme pozornost k samotnému památníku, který označuje místo, kam pronikly jednotky rakouského 1. armádního sboru ve snaze vyrvat zpět nepřítelem obsazený Chlum. Dočetli jsme se, že klasický rakouský bodákový útok vedený v mohutných praporních svazech se brzy zhroutil, neboť pruští vojáci byli vybaveni novým typem pušek - zadovkami. Zaujalo nás, že během dvaceti minutového útoku a následného ústupu zde ztratil rakouský 1. armádní sbor na 10 tisíc mužů.
Dále jsme se dozvěděli, že pomník věnoval c.k. stavební rada Pavel Wasserburger z Vídně a byl odhalen 11.října 1896. Po přečtení informací jsme si prohlédli na vrcholu monumentálního obelisku ze šedé mauthausenské žuly bronzovou plastiku orla.
Pak syn odlovil kešku nedaleko památníku a nám již nic nebránilo v tom, abychom se vrátili k autu a odjeli do samotného centra bitvy z roku 1866. O všech jednotlivých místech se dozvíte v mých dalších příspěvcích.
Orlici, pomník rakouského I. armádního sboru najdeme několik desítek metrů za silnicí spojující obec Chlum s hlavní silnicí č. 11 Hradec Králové - Jičín. Obelisk je zhotoven ze šedé mauthausenské žuly s bronzovou orlicí na vrcholu. Odhalení pomníku se uskutečnilo dne 11.10.1896.