Chromeč – kaple sv. Jana Nepomuckého
Středně velká, spíše menší hanácká víska je ve všeobecné známosti patrná zřejmě svým nejznámějším rodákem, kterým byl proslulý obr Josef Drásal. Určitá výšková abnormalita je známá i u jiných příslušníků tohoto příjmení, které mám tu možnost znát, ale výšek přes 2 m nedosahuje nikdo.
Rodný domek obra už dávno neexistuje, na jeho místě je poněkud nevzhledný pomník sovětské armády. Z dalších pamětihodností jsou tu k vidění dva kříže, nebo památná lípa u hřbitova. Asi nejpatrnější dominantou obce je kaple, možno říci kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Chromečtí zřejmě nikdy větší modlitebnu neměli, za tím účelem chodili zřejmě do vedlejšího Postřelmova, kde byla i fara.
Přesto k menším obřadům stávala v centru vsi starší menší kaple. Již ta byla zasvěcena zemskému patronu. O stavbě většího objektu se v Chromči rozhodli v 60. letech 19. století. Nicméně v r. 1869 zachvátil obec požár, který novostavbu značně poškodil, shořela střecha, roztavily se zvony a poničeny byl i hodiny. Sbírka místních přinesla skromnou částku, ale na opravy přispěla i císařská (tedy vlastně státní) pokladna, přispěl i poslední český král Ferdinand zv. Dobrotivý (již stárnoucí na vejminku), částku poslal i olomoucký arcibiskup Bedřich Fürstenberk.
Kostelík je vystavěn v prostém provedení historizujícího vzhledu (nejblíže k novorománskému slohu). Kostel je založen na obdélníkovém půdorysu s trojbokým závěrem. Vnější omítky jsou hladké, jedinými ozdobami jsou svislé pásy u průčelního vstupu. Hranolová věž je umístěná na vstupem kostela, který chrání předsunutý přístřešek. Kostel je zaklenut valenou klenbou. Ozdobou jinak hladkých vnitřních stěn jsou pilíře po stranách oken s ozdobnými římsami.
Vnitřní výzdoba je většinou darem místních obyvatel. Na hlavním oltáři je k vidění obraz sv. Jana Nepomuckého s andělem. Z další výzdoby stojí za zmínku dřevěná socha Krista – Božského srdce Páně, případně socha s oltářem Panny Marie Lurdské. Kostelík nemá varhany, pouze pěveckou kruchtu.
Kostelní zvony jsou z roku 1997 a umístěny byly měsíc po povodni, která i Chromeč z části zaplavila, Morava je sotva kilometr od centra obce.