Polský Těšín - přes Zámecký vrch
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
Tak jako v Praze obdivujeme Hradčany, v Brně - Špilberk i v hlavním městě bývalého těšínského knížectví - Těšíně stával mohutný obranný gotický hrad. Dnes v západním okraji polské části Těšína, v jednom z nejstarším měst Slezska, můžete procházet místy, kde tento hrad stával - ve volně přístupném parku na Zámeckém vrchu. Kdysi zde stávalo památné slovanské hradiště, které bylo předchůdcem dnešního poklidného místa k procházkám. Na přelomu 13. a 14. stol. nechali piestovská knížata na místě slovanského hradiska vybudovat mohutný obranný hrad. Skládal se ze dvou částí - Horního a Dolního hradu. Dolní hrad tvořily hospodářské a provozní budovy - objekty pro služebnictvo, zbrojnice, stáje, vězení. Byla to dvoupatrová stavba s podzemím, severní a jižní část nároží tvořily okrouhlé bašty. Stával zde i padací most. Horní hrad byl vybudován na místě vrcholové plošiny Zámeckého kopce. Slávu kdysi honosného gotického hradu zakončila 30. letá válka a vymřel i rod Piastovců. Noví majitelé habsburská knížata nechala na místě Dolního hradu postavit letní sídlo - zámek. Zámecký vrch s pozůstatky kdysi se tyčícího středověkého hradu nad centrem Těšína byl přebudován na rozlehlý romantický park s naučnou stezkou, kterým se možno procházet i dnes.
V dnešní době na Zámecký kopec projdete JZ svahem přes přírodní krajinářský komplex, parkovou alejí s lesním porostem, kde se nachází památné stromy. Stojí zde i historické stavby. Do areálu bývalého hradu se dostanete přes průchod v jednom z křídel habsburského letního zámku, postaveného v 19. stol. V místech Horního hradu vidíte zbytky brány, středověkou kruhovou dlažbu, základy věže, chránící zde vstup do hradu. Koncem 14. stol. měl systém opevnění i další dřevěné stavby, vznikly také zděné stavby. V areálu horního hradu možno vidět dochované cenné stavby. Románská Rotunda sv. Mikuláše z 1. pol. 11. stol. má dnes původní vzhled, byla hradní kaplí, je nejcennější a nejstarší stavbou Těšínska. V době válek měla rotunda obrannou funkci. Vedle ní býval nejstarší hřbitov Těšína. Byly odkryty základy bývalé hradní kuchyně s přilehlou okrouhlou baštou v SZ části hradu. Také zde byly odkryty základy kruhové věže při bývalé bráně do horního hradu. Dochovaly se úseky obvodových zdí na západní straně areálu a jižní straně nad Olší, odkud se naskytne nádherný výhled na Těšín i Moravskoslezské Beskydy.
Z 13. stol. pochází i věž poslední obrany, v její spodní části bývalo vězení. Plnila strážní a obytnou funkci, přestavěna byla v 15. a 16. stol. V letech 1993 - až 2000 byl při archeologickém výzkumu odkryt její původní vzhled. Vedle ní vidíte pozůstatky gotického hradu ze 14. stol. - další zděné stavby, kterou je Piastovská věž ze 14. stol. Měří 29 metrů, z této mohutné kamenné věže s cimbuřím, sloužící jako rozhledna se můžete podívat do nádherné okolní KRAJINY. Věž je dominantou parku, dochovala se jako jedinná ze čtyř věží obklopujících Horní hrad, lze na ní vidět piestovské erby. Do dnešní podoby byla opravena v 19. stol. Po mnohá staletí byl hrad v dnešním polském Těšíně symbolem bývalé vlády a moci těšínských knížat.