Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Pomezní moravská (píšu schválně) obec Cotkytle už svým názvem napovídá, že jde o nějakou periferii. To ovšem je jenom dojem. Jde o obec významnou a i dnes ještě poměrně velkou. Na severovýchodním úbočí nejvyššího vrcholu Zábřežské vysočiny Lázku sice nemá zrovna ideální podmínky, ale dodnes zde žije kolem čtyř set obyvatel (samozřejmě i díky připojení Herbortic, Janoušova a vzdálenějšího Mezilesí).
Cotkytle je poměrně starou vsí a stejně tak tomu je i s umístěním místního kostela. První zmíněný je uváděn v roce 1350 jako dřevěný svatostánek. Zasvěcen byl Nanebevstoupení Páně.
Ten současný je o poznání novější. Vystavěn byl po roce 1726 a protože v barokní době byl populární světec Jan Nepomucký, je kostel zasvěcen jemu. Stavba je napohled jednoduchá. Na obdélníkovém půdorysu je vystavěna hlavní loď, presbytář je rovněž obdélníkový. K němu ještě přiléhá kaple s trojbokým závěrem sloužící jako sakristie.
Nad vstupem je umístěná předsunutá kvadratická věž. Obdélníková hlavní loď má strop ve formě valené klenby s lunetami, presbytář klenbu valenou. Vnitřní omítky jsou hladké, jedinou větší ozdobou je průběžná římsa kolem stropu. Hlavní oltář nese obraz sv. Jana Nepomuckého, po stranách visí obrazy sv. Barbory a Svaté rodiny. Výzdobu dokončuje poměrně zdobená kazatelna a křtitelnice. Na kůru jsou varhany s údajem Brauner, Mähr. Neustadt, opus 65 (r. ?), I+p/7 (převzato z webu Varhanotéka). Mährisch Neustadt se česky řekne Uničov.
Vnější podoba kostela je rovněž strohá, fasády hladké, po obvodu lesény.
Ke kostelu a sv. Janu Nepomuckému se v druhé polovině května tradičně pořádá pouť.
Dnes je Cotkytle součástí okresu Ústí nad Orlicí, tedy Pardubického kraje. Jde ovšem o ves moravskou, název sice pochází z němčiny (něco jako ukradená košile), ale Cotkytle byla vždy značně česká, vlastně tvořila takový most mezi vcelku českým okolím Zábřeha a dál do podhůří Orlických hor, kde čeština rovněž dominovala.