Strážná – lípy srdčité
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Mezi skutečné krajinné dominanty bez nějakých přívlastků patří dvojice líp ve východočeské Strážné. Obec na jižním svahu Lázku, tedy nejvyšší hoře Zábřežské vysočiny má ve svém území i další velkolepé stromy, ale dvojice lip u hlavní cesty je skutečně impozantní.
Větší a patrně starší z lip dosahuje výšky kolem 30m, obvod kmene při měření v roce 2009 byl udáván 685 cm, dnes už se vyskytují údaje kolem 7 m (aktuálně 720 cm). Určitou zajímavostí jsou výrazní boule na kmeni. Výška samotné koruny by mohla být v současnosti asi 25 m šířka více než 15 m.
Menší a zřejmě mladší strom má naměřenou výšku „pouhých“ 26 m, obvod kmene něco přes 460 cm, výška koruny cca 22 m, šířka 15 m.
Stáří obou stromů se spíš odhaduje, starší a větší bude už více než 300 le, té mladší něco přes 250. Oba stromy už spadají do kategorie veterán.
Ta větší se dnes označuje jako nejmohutnější strom Lanškrounska (Lanškroun je od Strážné na dohled ovšem pod kopcem).
Oba stromy jsou stejného druhu. Lípa srdčitá (Tillia cordata), podle encyklopedie jde o statný mohutný strom s Vysokou klenutou klenbou, dorůstající 30 a více metrů. To již od pohledu odpovídá skutečnosti.
Lípa srdčitá roste ve smíšených lesích na celém území ČR, zhruba do nadmořských výšek 900 m. Ve Strážné je to asi 600 m n.m.
Lípa srdčitá se vysazuje jako stínící strom, parkový strom, ceněn je med z lipových květů, ale i samotný květ používaný v bylinkářství. Dřevo hojně využívají řezbáři, lýko je využitelné v provaznictví, ale i obuvnictví.
Lípa je českým národním stromem (ale i slovanským), ale lípu ctí i germáni a jiné národy. Lípy vzývají i umělci, nejen Peter Lipa a Luboš Andršt (Blues z lipového dřeva).