Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Most
Původně už neměl stát, protože již bylo téměř rozhodnuto o likvidaci. Ovšem se zvedl vcelku velký odpor nejen zasvěcených, ale i běžných obyvatel vsi. I díky tomu má dnes Dlouhá Loučka památku, kterou jí může závidět i leckterá větší obec. Vesnice v Hornomoravském úvalu pod svahy Nízkého Jeseníku se rozkládá podél toku říčky Oslavy. Jak se tak hezky řeka vine krajem, je celá ves rozprostřená kolem ní.
Z toho je patrné, že na řece muselo být vystavěno i pár přechodů. Do současné doby s zachovaly dokonce hned tři historicky zajímavé mosty. Asi nejzajímavější a zároveň nejstarší je most nedaleko centra obce (mezi kostelem a bývalou tvrzí, dnes ObÚ). Kamenný tříobloukový most byl vystavěn v l. 1712-1713. Pět let po vystavění mostu přibyl na mostě i sv. Jan Nepomucký (1717), populární světec zejména v barokní době. Vlastně je určitým paradoxem, že sv. Jan Nepomucký byl stavěn často u mostů, jako jejich strážce či ochránce, ač sám byl (už jako mrtvola) svržen do Vltavy z Karlova mostu.
Paradoxem bylo, že socha ač mladší byla zapsána na seznamu kulturních památek, tak komunikace, na které stála, evidentně starší, památkou nebyla. V roce 2011 se dokonce uvažovalo o zbourání mostu a výstavbě nového. Naštěstí se podařilo most zařadit mez památky. Nový most pro nákladní těžkou Dopravu by měl být postaven jinde (asi 600 m). Rekonstrukce mostu přišla na 4,8 mil. Kč, a Dlouhá Loučka se může chlubit stavbou, jakých na Moravě zas tak moc není. V Olomouckém kraji jde o druhý nejstarší dochovaný most. Rekonstrukci v roce 2013 provedla firma Sart.