Dobromilice – pohřební kaple Bukůvků z Bukůvky
Rodová hrobka Bukůvků z Bukůvky byla v obci Dobromilice postavena roku 1879 a již o 79 let později se stala chráněnou kulturní památkou coby příklad historizující funerální architektury konce 19. století. Hrobka v podobě samostatně stojící kaple se nachází na bývalém hřbitově u zdejšího kostela Všech svatých, v jehož kryptě byli – alespoň podle některých informačních zdrojů - členové tohoto šlechtického rodu pohřbíváni předtím (jejich hrobka by měla být jednou ze tří a nachází se pod sakristií).
Dobromilická pohřební kaple je zděnou obdélnou stavbou s trojbokým závěrem, sedlovou střechou, omítkovou bosáží a dvoustupňovými opěrnými pilíři, v jejíž průčelní části je nad vchodem s s půlkruhovým záklenkem a rodovým erbem umístěn zvonicový nadstavec zakončený křížkem.
V interiéru kaple jsou po obou stranách umístěny hroby jednotlivých členů rodu se jmenným označením a datací. Tyto hroby jsou v podstatě na úrovni okolního terénu a nad nimi se nachází zvýšená podlaha kaple, která je ohrazena ozdobným kovovým zábradlím. Pohřební část tak vlastně vyvolává dojem krypty. Kobky pro rakve jsou zaklenuty segmentově a překryty skleněnými deskami.
Jako šumperský rodák má autor tohoto článku k Bukůvkům z Bukůvky vztah téměř vřelý. Tento rod sice pocházel z východních Čech, ale již v průběhu 15. století přesídlil na Moravu, kde nastal jeho velký majetkový i společenský vzestup. Páni s erbem se stočenými a dvakrát překříženými stříbrnými rohy v červeném poli totiž mj. vlastnili i pár obcí a sídel na Šumpersku, např. Třemešek, Žádlovice, Chromeč nebo Kolšov.