Dobromilice – soubor renesančních náhrobků ve staré sakristii
Soubor vzácných a hodnotných, renesančních, šlechtických náhrobků, nacházející se v gotické sakristii dobromilického barokního kostela Všech svatých, pomohl této stavbě k zařazení mezi naše chráněné kulturní památky.
Za nejcennější a nejzdařilejší z nich je označován polychromovaný figurální náhrobek Matyáše Žalkovského ze Žalkovic († 1590), který má pro výstavní účely i svou přesnou repliku. Za jeho autora je považován Mistr náhrobku Václava Berky z Dubé a Lipé, za dobu vzniku rok 1590 nebo 1591. Z též dílny – a ze stejného období - pochází také erbovní, rovněž polychromovaný, náhrobek Matyášovy první manželky Marty († 1564).
Tyto náhrobky ještě doplňuje dvojice figurálních kamenných náhrobníků s reliéfy jejich syna Jana Žalkovského a jeho první manželky Anežky Bítovské. Na zdi vedle těchto klasických renesančních náhrobků se stojícími postavami obou zástupců šlechtického rodu jsou pak umístěny jejich erby.
O Matyášovi Žalkovském, který se prý původně jmenoval Matyáš Tišnovský a byl selského původu, koluje legenda, že své manželky tvrdě týral a první dvě mu záhadně zemřely nedlouho po svatebním obřadu. Při třetí svatbě prý Matyáš zkameněl přímo během obřadu, když se mu jeho nastávající Bohunka podívala do očí, čímž se měla veškerá podezření potvrdit. A právě ta zkamenělá postava se má nacházet na náhrobníku v sakristii dobromilického kostela.