Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Obec Domašov u Šternberka, něm. Domeschau se samotou Domašovský Mlýn s 280(2005) obyvateli, leží v pahorkatině Nízkého Jeseníku 4 km jihovýchodně od Šternberka.
První písemná zmínka o obci je ve falzu ze 14.stol., ve kterém potvrzuje král Přemysl I. vlastnictví sporného lesa mezi Lasseziany(Lašťany) a Domassowem v r. 1220 klášteru Hradisko. Topografické názvy ve falzu jsou správné, je tedy předpoklad, že i většina ostatních údajů je pravdivá. Vesnice byla až do začátku 17.stol. osídlena především českým obyvatelstvem. V okolí Domašova se nacházela četná ložiska drahých kovů a železných rud, což přispělo ke kolonizaci tohoto kraje. Uprostřed vsi stávala nedaleko kostela sv.Martina již v r. 1429 rychta vypálená v r. 1627 Dány. Války přinesly četné epidemie a hladomor a tím odchod obyvatelstva do úrodnějších krajů. Následná opětovná kolonizace byla především německým obyvatelstvem. Po zrušení klášterů došlo i ke zrušení poddanosti ke klášteru a ves byla spravována dále náboženským fondem. Z náboženského fondu byla v r. 1766 postavena fara. V r. 1784 získal od náboženského fondu Domašov Filip Ludvík hrabě Saint Genois. Na místě staršího kostelíka byl v r. 1788 postaven nový filiální kostel sv. Martina. R. 1834 bylo v Domašově 73 domů s 479 obyvateli. Od r. 1848 se stal samostatnou obcí. V r. 1845 byl u kostela postaven kamenný kříž a v r. 1872 naproti kostelu kamenný kříž s plastikou Piety. Ke konci 19. stol. byly vystavěny dvě kapličky, v r. 1882 litinový kříž na návsi a v r. 1914 socha sv. Antoníčka u silnice k Těšíkovu. U silnice před vrcholkem mezi Domašovem a Těšíkovem jsou pěkně opravená boží muka, za kterými na vás mávají lopatky větrných elektránen na Oldřichovském kopci u Nových Dvorců. Pomník obětem I. světové války byl v obci postaven v r. 1932.
V r. 1900 měl Domašov 73 domů s 528 německými a 7 českými obyvateli a v r. 1950 po odsunu německého obyvatelstva a nově osídlen 318 obyvatel v 84 domech. V r. 1975 přišel o samostatnost, když stal se místní části Šternberka. Samostatnou obcí se opět stal v r. 1991. Krajina u Domašova s pěknými výhledy nabízí několik cyklistických stezek k navštívení pěkných lesů a v nich ukrytých zbytků hradu Tepenec, Těšíkovské Kyselky, romantických údolí okolních potoků i delší výlety do Moravského Berouna, Bruntálu a na přehradu Slezská Harta. Nedaleké město a hrad Šternberk, Litovel a Olomouc vám poskytne poučení, občerstvení i zábavu.